Dusan Bogdanovic'in 'Jazz Jonata' adlı eserinin analizi ve klasik gitar repertuarında caz etkileri
Analysis of Dusan Bogdanovic's 'Jazz Sonata' and Jazz impressions on classical guitar repertoire
  1. Tez No: 512948
  2. Yazar: İBRAHİM ŞEVKET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ SİNAN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Gitar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Başarılı bir klasik gitarist ve çok üretken bir besteci olan Dusan Bogdanovic'in göze çarpan tüm çalışmaları klasik, caz ve etnik müziklerin buluştuğu bir durak noktası gibidir. Uzun süre Amerika'da yaşayan ve çalışmalarını orada sürdüren Bogdanovic, dünyanın her yerinden müzisyenlerle tanışma ve çalışma fırsatı bulmuştur. Özellikle Anthony Cox, Charlie Haden, James Newton gibi önemli caz müzisyenleri ile yaptığı çalışmalar onun müzik diline yoğun bir şekilde yansımıştır. Bu çalışmada; 20.yüzyıl ve günümüz gitar edebiyatının önemli ve üretken bestecilerinden biri olan Dusan Bogdanovic'in“Jazz Sonata”adlı solo gitar eserinin detaylı analizi yapılarak, bestecinin müzisyenliği ve eserin oluşumunda katkısı olabilecek diğer unsurlar da incelenip, eserin ve bestecinin klasik gitar repertuarına olan katkısı ortaya konulacaktır
Özet (Çeviri)
Dusan Bogdanovic is a successful guitarist and one of the most prolific composer of our time. Most of his works are like a junction between jazz, classical and ethnic music. He lived in United States for a long while and studied/practiced jazz with distinguished musicians like Anthony Cox, Charlie Haden, James Newton. In this work, the piece“Jazz Sonata”is analysed, his complete works are mentioned, his musicality is also taken place to get a good look of his point of view and his contribution to the guitar scene. Furthermore the relationship between jazz and classical music is also discussed throughout.