Dijital ortam grafik programlarında tipografinin kullanımı
Use of typography in the graphic programs of digital environment
- Tez No: 512950
 - Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
MÖ 3500'lü yıllarda bulunan yazı o tarihten bu zamana kadar sürekli gelişimini sürdürmüştür. İçinde bulunduğu kültüre göre şekillenen, teknolojinin gelişmesine paralel bir gelişim izleyen yazının biz insanlar için iletişim ve gelecek nesillere bilgi aktarmak gibi çok önemli bir işlevi vardır. İlk olarak 1450 yıllarda ortaya çıkması, tipografi çağımızın en önemli ve etkili iletişim aracı olan bilgisayarla buluşmasıyla birlikte dijital ortama girmiş ve son otuz yılda çok ciddi bir evrim geçirmiştir. Hedef kitleyle doğru ve hızlı iletişim sağlamak ve grafik alanındaki önemi ve işlevi de göz önüne alındığında tipografinin dijital ortamdaki önemi artmıştır. Tipografinin günümüzde artan önemi ve işlevi nedeniyle konu hakkında araştırma yapma ihtiyacı görülmüş ve dijital ortam grafik programlarında tipografinin kullanımına yönelik çalışma yapılmıştır. Çalışma sonucunda tipografinin dijital ortamlardaki kullanımları hakkında daha fazla kişinin bilgi sahibi olması ve ülkemizde bu alanda yapılan çalışmaların artmasına yönelik katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing that was discovered in 3500 BC has continued improving since that time. Writing that is shaped according to culture that it is in and grows up as parallel of technology development has an important function such as communication and transfering the information to the next generations. Birth of typography in 1450s and typography has entered the digital environment with the meeting with computer that is the most effective and the most important communication tool and typography has evolved seriously for the last 30 years. Importance of typography in digital environment has increased because of providing true and fast communication to the targeted group and considering its importance and function in graphic area. There is a need of making more researches because of increasing importance, its function and this study has been made on the use of typography in digital environment programmes. As a result of study, it is targeted to contribute to have more people get informations about use of typography in digital environment and to increase studies in Turkey in that area.