Lise öğrencilerinin tablet bilgisayarı kabul düzeylerinin araştırılması
An investigation of secondary education students' acceptance of tablet computers
- Tez No: 512951
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin tablet bilgisayarı kabul düzeylerinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesidir. Çalışmanın amacına yönelik olarak öğrencilerin tablet bilgisayar kabul düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, başarı puanı, internet bağlantısı sahipliği, günlük internet kullanım süresi ve günlük tablet bilgisayar kullanım süresi değişkenlerine göre farklılaşma durumu araştırılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Tarama modeli ile öğrencilerin tablet bilgisayar kabulüne yönelik var olan durumlarının ortaya koyulması hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini Denizli İli Resmi Anadolu ve Fen Liselerinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Lise öğrencilerinin tablet bilgisayar kabul düzeyleri Güngören ve diğ., (2014) tarafından geliştirilen“Tablet Bilgisayar Kabul Ölçeği”ile belirlenmiştir. Ölçek teknoloji kabul modelinin boyutlarını içermektedir ve 5'li likert tipindedir. Bu boyutlar algılanan yarar, algılanan kullanım kolaylığı, kullanıma yönelik tutum ve kullanıma yönelik niyettir. Araştırma kapsamında 944 öğrenciden veri toplanmıştır. Ancak ölçeği eksik dolduran veya sistematik cevap verdiği için analizde uç değer oluşturan öğrencilerin verileri, SPSS programında Maholanobis Distance ile hesaplanarak silinmiştir. Böylece uç değer oluşturan veriler analiz dışında tutulmuştur. Buna bağlı olarak araştırmanın örneklemini 880 öğrenci oluşturmaktadır. Ölçekler SPSS programı kullanılarak dijital ortama aktarılmış ve SPSS programında analizler yapılmıştır. Analizler için istatistiksel anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir. Verileri değerlendirirken kişilerin cinsiyet, sınıf düzeyi gibi demografik bilgileri için tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (frekans, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde, iki bağımsız örneklem grubuna ait (cinsiyet, lise türü) ortalamalar arasındaki farkın test edilmesi için t testi kullanılmıştır. İkiden fazla grup ortalamasına (sınıf düzeyi, başarı puanı) ilişkin farkın test edilmesi için de Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin tablet bilgisayar kabulüne yönelik genel olarak kararsız bir tutum içinde oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerden tablet bilgisayar kullanımını ve kullanım becerisine sahip olmayı kolay bulan öğrenciler çoğunlukta olsa da; tablet bilgisayarın derste etkin şekilde kullanılacağına yönelik kararsız oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin tablet bilgisayar kabul düzeylerinin cinsiyete, evde internet bağlantısı sahipliğine, günlük internet kullanım süresine göre farklılaşmadığı; sınıf düzeyine, lise türüne, başarı puanına, günlük tablet bilgisayar kullanım süresine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin tablet bilgisayar kabul düzeylerinin genel olarak kararsız şekilde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin kararsız görüşlerinin olumlu yönde değişmesi için öncelikle öğrenciler tablet bilgisayarın yararlı olduğuna inanmalıdır. Bununla ilgili olarak araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the acceptance level of secondary education school students' acceptance of tablet computers in terms of different variables. In order to achieve this goal, the students were investigated for their acceptance level of tablet computer according to gender, grade level, achievement score, internet connection ownership, daily internet usage time and daily tablet usage time. The survey model was used in the research. The survey model is aimed to reveal existing situations for students to accept tablet computers. The students of the Anatolian and Science High Schools of Denizli Province are studying in the 2016-2017 academic year. High school students' acceptance levels of tablet computers were tried to be determined by“Acceptance of Tablet PC Scale”developed by Güngören et al., (2014). Scale is a 5-point likert type that includes four dimensions of the technology acceptance model: perceived usefulness, perceived ease of use, attitude towards use, and intention to use. Data were collected from 944 students. However, since the scale was incomplete or systematic, the data of the students who produced the outlier values in the analysis were deleted by calculating with Maholanobis Distance in SPSS program. Thus, outlier data are excluded from the analysis. Accordingly, 880 students constitute the sample of the researcher. The scales were transferred to digital medium using SPSS program and analyzed in SPSS program. The level of statistical significance in the study was accepted as 0.05. Descriptive statistical methods (frequency, number, percentage, mean, standard deviation) were used for the demographic information such as gender, class level, etc. when evaluating the data. In the analysis of the data, t test was used to test the difference between the means of two independent sample groups (gender, high school type), One-way ANOVA was used to test the difference between the multiple group averages (class level, achievement score). As a conclusion of the research, it was identified that high school students are generally in an unstable attitude towards accepting tablet computers. Although most students find it easy to use tablet computers and have the skill to using them, it has been observed that the tablet computer is unstable for the effective use in course. It was identified that the acceptance level of the tablet computers of the high school students participating in the research did not differ according to the gender, the internet connection ownership at home and the daily internet usage period. It was identified that the acceptance level of the tablet computers of the students participating in the study was different according to the class level, high school, achievement score and daily tablet computer usage period. It has been determined that high school students' participating in the research the acceptance level of tablet computer is generally unstable. Students should believe that tablet computers are beneficial for the positive change of students' unstable views. Suggestions are presented according to the results obtained from the research.