Entegre program modeline göre ders tasarımı
Course design based on sheltered curriculum model
  1. Tez No: 512957
  2. Yazar: ZEYNEP AKIN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Amaç: Araştırmanın temel amacı, Entegre Program Modeline göre ders tasarımı yapmak ve uygulamaktır. Araştırmada İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programında yer alan ikinci sınıf meslek bilgisi derslerinden“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı (ÖTMT)”dersi ile genel kültür seçmeli“İletişim ve Sosyal Etkileşim”dersine yönelik entegre program modeline dayalı bir ders tasarımı yapılarak uygulanmıştır.Yöntem: Eylem araştırması olarak desenlenen araştırmaya 36 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden; nicel verilerin analizinde ise bağımlı gruplar için t-testinden ve Non-Parametrik Wilcoxon İşaretli Sıralar Testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada öğretmen adaylarının Entegre Program Modeline göre tasarlanan ÖTMT dersine yönelik beklentileri ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik görüşleri belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının ve öğretim üyelerinin tasarlanan ÖTMT dersinin uygulanabilirliğine ve etkililiğine ilişkin görüşleri de belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının bilgisayar yazılımları ile hazırladıkları öğretim materyallerini değerlendirilmiş, bilgi ve iletişim teknolojileri ile meslek bilgilerini bütünleştirebilme durumu ortaya konulmuştur. Araştırmada ölçme araçlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda öğretmen adaylarının ölçme araçlarından aldıkları puanların ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı belirlenmiştir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada öğretmen adaylarının ÖTMT dersine yönelik beklentilerini büyük ölçüde karşılandığı; eğitimde teknoloji kullanımına yönelik farklı görüşlere sahip oldukları bulunmuştur. Öğretmen adaylarının ve öğretim üyelerinin ÖTMT dersini uygulanabilir buldukları, programın etkililiği ile ilgili farklı görüşlere sahip oldukları, hazırladıkları bazı öğretim materyallerinde bilgi ve iletişim teknolojileri ile meslek bilgilerini bütünleştirebildikleri bazılarında bütünleştirmenin gerçekleşmediği belirlenmiştir. Uygulamanın öğretmen adaylarının ÖTMT dersine yönelik tutumlarını ve teknopedagojik eğitim yeterliklerini olumlu yönde etkilediği; öğretmenlik mesleğine ve teknolojiye yönelik tutumlarını ise etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre ÖTMT dersinin öğretmen adaylarının bilgi ve iletişim teknolojileri ile alan ve meslek bilgilerini bütünleştirmelerini olumlu yönde etkilediği söylenebilir. Entegre program modeline göre tasarlanan ÖTMT dersinin planlanması ve uygulanması sürecinde yaşanan aksaklıkların ve eksikliklerin giderilip geliştirilerek öğretmen yetiştirme programlarında yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this research is to develop and perform the course design based on Sheltered Curriculum Model. Within the scope of the research,“Instruction Technologies and Material Design (ITMD)”and“Communication and Social Interaction”, which is a selective course, have been executed following a course design based on sheltered curriculum model. Both courses are covered under Elementary Education Mathematic Teaching undergraduate program, and courses Methodology: 36 teacher candidates have participated in current study that has been designed as an action research. Both qualitative and quantitative data collection methods have been utilized in the research. Qualitative data were analyzed using descriptive analysis technique while paired samples t-test and Non-Parametric Wilcoxon Signed Ranks Test were utilized in the analysis of quantitative data. Findings: In the research, the expectations of teacher candidates about the ITMD course that has been designed based on Sheltered Curriculum Model and their views about the use of technology in education were investigated. Moreover, the views of teacher candidates and faculty members about the practicability and effectiveness of the ITMD course were examined. The instruction materials that teacher candidates prepared using various computer software were evaluated, the extent of their integration of field knowledge with the information and communication technologies was determined. As a result of the analysis obtained from the data collection instruments, the presence of a significant difference among the average scores that teacher candidates have obtained from the data collection instruments was revealed. Conclusion and Suggestions: The research revealed that teacher candidates' expectations towards ITMD course have been meet to a large extent while they have variant views about the use of technology in education. Although teacher candidates and faculty members found ITMD course practicable, they had different ideas about the effectiveness of the program. Additionally, it was found that teacher candidates was able to integrate their field knowledge with information and communication technologies in some materials that they have prepared, but in some of them they failed to accomplish this integration. It was concluded that this practice positively affected teacher candidates' attitude towards ITMD course and their techno- pedagogic instruction capabilities, however it did not affect their attitudes towards the profession of teaching and technology. Accordingly, it can be said that ITMD course has positively affected teacher candidates' integration of information and communication technologies with their field and professional knowledge. ITMD course designed based on Sheltered Curriculum Model may be used in teacher education programs after further development and resolution of the difficulties experienced in the planning and execution process.