Fan or consumer: transformative effect of FC Barcelona's social media accounts over users
Tutkun ya da tüketici: FC Barcelona'nın sosyal medya hesaplarının kullanıcılar üzerindeki dönüştürücü etkisi
- Tez No: 512992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Spor alanları dahil olmak üzere geniş ölçekli şirketler sosyal medyanın yeniden üretici tarafından yararlanmaya alışmışlardır. Bu tezin amacı FC Barcelona'nın sosyal medya içeriklerini analiz ederek bu içeriklerin kullanıcılar üzerindeki etkisini gösteren tarafına odaklanmaktır. Bu bağlamda tez, görsel malzemesini fark edilen ve seçilen görsellerin kullanıcıyla nasıl ilişkilendiğine bağlı olarak Facebook, Twitter ve Instagram'dan seçiyor. Sonuç olarak tez, FC Barcelona'nın sosyal medya paylaşımlarının sosyal medya kullanıcılarını takipçiden destekçiye, destekçiden tutkuna ve flanörden yine tutkuna dönüştürdüğünü iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
Large-scale corporations including sport branches are used to benefit from the reproductive sides of social media. This thesis aims to focus on one of the sides which is its transformative impact over users by analyzing the social media contents of FC Barcelona. In this context, the thesis chooses the materials from Facebook, Twitter and Instagram in terms of how the discerned and chosen contents relate themselves with the users. As a result, the thesis claims that the social media sharings of FC Barcelona transform the social media users from being a follower to a supporter, from supporter to a fan and from being a flaneur to a fan.