Neş'e'nin Farsça divanı (metin-inceleme)
Neş'e's Persian diwan (text-analysis)
- Tez No: 512997
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
Bu çalışma hicri on ikinci yüzyıl şâirlerinden olan Neş'e'nin Farsça divanının edisyon kritikli metni ile bu metnin incelenmesini ihtiva etmektedir. Divanın metni hazırlanırken dört yazma nüsha karşılaştırılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Neş'e'nin yaşadığı dönemin siyasî ve edebî durumuna değinilmiştir. İkinci bölümde, Neş'e'nin hayatı ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Neş'e'nin Farsça divanının dil ve üslup özelliklerine, nazım şekilleri ve muhtevaya, şekil özelliklerine, divandaki edebî sanatlar ile ilgili örneklere yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak yazma nüshaların tavsifi, eserin diğer nüshaları ile karşılaştırılan nüshaların ve sunulan metnin imla özelliklerine ayrı ayrı değinilmiştir. Dördüncü bölüm ise Neş'e'nin Farsça divanının edisyon kritikli metni ve kafiye fihristinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study contains the critically edited text of Neş'e's Persian Diwan, one of the twelfth century Hegira poets, and the analysis of this text. While the Diwan's text was being prepared four handwritten copies were compared. Our study consists of an introduction and four chapters. In the first chapter, the political and literary situation of the period Neş'e lived was mentioned. In the second chapter, Neş'e's life and literary personality are emhasized. In the third chapter, the language and stylistic features, the verse forms and the content, the examples of literary arts used in Neş'e's Persian Diwan are included. Finally in this chapter, the explanation of handwritten copies, the other handwritten copies of diwan, the spelling features of compared copies and the presented text were paid attention respectively. The fourth chapter consists of the critically edited text of Neş'e's Persian Diwan and an index of rhymes.