A comparative study of kalman filter and its variants in acoustic echo cancellation
Kalman süzgeçleri ve türevlerinin akustik yankı gıderimindeki karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 513046
  2. Yazar: MOHAMMAD EMRANUL HOQ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN DENİZ GENÇAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Haberleşme sistemlerindeki kapalı ortamda ses işaretinin duvar gibi ortamlardan yansıyarak orijinal işarete eklenmesine akustik yankı denir. Literatürdeki yoğun incelenmesine karşın, bu incelemelerin çoğu lineer sistemler için yapılmıştır. Nonlineer sistemlerde ortaya cıkan yankının giderilmesine ait çalışmaların sayısı daha azdır ve yetersizdir. Bu amaçla, bu tez kapsamında Kalman süzgeci ve türevleri olan EKF, UKF ve CKF karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In telecommunication, when a far-end speaker's voice is reflected in the near-end, this reflection causes communication problems and it is known as acoustic echo. Despite its wide coverage in the literature, acoustic echo cancellation (AEC) has been mostly examined for linear systems. The number of approaches to mitigate echo in non-linear systems is not sufficient. In this thesis, Kalman filter and its variants such as Extended Kalman Filter (EKF), Unscented Kalman Filter (UKF) and Cubature Kalman Filter (CKF) have been compared for this purpose.