Organik küller ve inorganik minerallerle üretilen betonların durabilite özelliklerinin araştırılması
Investigation of stability properties of concrete produced by organic küller and inorganic minerals
  1. Tez No: 513068
  2. Yazar: MUSTAFA EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ, PROF. DR. MEHMET METİN KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, laboratuvar ortamında üretilen organik küllerle ( mısır sapı külü, buğday sapı külü, çınar yaprağı külü ve ayçiçeği sapı külü) ve inorganik mineral katkılarla (kolemanit, diatomit, yüksek fırın cürufu, zeolit, bazaltik pomza ve uçucu kül) üretilen betonlarda dayanım ve dayanıklılık performansları incelenmesidir. Organik küllerin ve inorganik minerallerin tekli ve ikili kombinasyonları oluşturularak beton ve boya üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen betonlarda organik küller çimentodan ikame edilerek, inorganik mineraller ise agregadan ikame edilerek, üretilen betonların durabilitesine etkisi araştırılmıştır. Beton numunelerin 7, 28, 90 ve 180 günlük basınç dayanımı, aşınma dayanımı, ultrasonik ses, kapiler su emme, sülfat dayanımı, donatı korozyon, donma- çözülme, Mikroyapı özellikleri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; Organik küllerle üretilen tekli ve ikili karışımlarlardan mısır sapı külü, buğday sapı külü, ayçiçeği sapı külü ve çınar sapı külü katkılı numunelerin dayanım ve dayanıklılık performanslarını arttırdığı gözlemlenmiştir. Küllerin betonda dolgu malzemesi görevi gördüğü ve boşlukları azalttığı görülmüştür. Minerallerle üretilen tekli ve ikili karışmların betonda kullanılması ile birçok mühendislik özelliklerinin iyileştirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the strength of the concrete produced with organic ash produced in laboratory environment (corn stalk, wheat stalk ash, plane ash and sunflower stalk ash) and inorganic mineral admixtures (colemanite, diatomite, blast furnace slag, zeolite, basaltic pumice and fly ash) and endurance performances. Single and double combinations of organic ashes and inorganic minerals were formed to produce concrete and paint. In the produced concrete, the organic ash was replaced by cement and inorganic minerals were replaced by aggregate and the effect of durability of the produced concrete was investigated. Concrete samples were investigated for 7, 28, 90 and 180 days compressive strength, abrasion resistance, ultrasonic noise, capillary water absorption, sulphate resistance, reinforcement corrosion, freeze-thawing, microstructure properties. According to the study results; It was observed that the single and double blends produced with organic ashes increased the strength and durability performances of corn stalk ash, wheat stalk ash, sunflower stalk ash, and ash tree ash added samples. It was seen that the ashes served as a filling material for the concrete and reduced the voids. It has been determined that many engineering properties are improved by the use of single and binary mixes produced with minerals at concrete.