Akut omurilik hasarı oluşturulmuş sıçanlarda 2.kuşak tetrasiklinlerden doksisiklinin metilprednizolon ile karşılaştırmalı ve birlikte kullanımının malonildialdehit, süperoksitdismutaz ve katalaz üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 513069
- Danışmanlar: DR. TURGAY BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Yaşargil anevrizma klibi yöntemi ile akut omurilik travması oluşturulmuş sıçanlarda Doksisiklinin Metilprednizolon ile karşılaştırmalı ve birlikte kullanımının malonildialdehit, süperoksit dismutaz ve katalaz üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmamızda ortalama ağırlıkları 280-300gr olan 32 adet erişkin Wistar Albino sıçanı kullanıldı. 32 adet sıçan rastgele 4 gruba ayrıldı. Her biri 8 sıçandan oluşan Grup I (travma grubu), Grup II (travma+metilprednizolon grubu) ve Grup III (travma+ doksisiklin grubu), Grup IV (travma+metilprednizolon+doksisiklin grubu) olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Omurilik travması sonrası Grup II' ye erken post-op 30 mg/kg hızlı (15 dk içerisinde) sonrasında 45 dk beklenip sürekli olarak 5,4 mg/kg 4 eşit dozda 23 saat içerisinde periton içi olarak metilprednizolon verildi; Grup III'e erken post-op 100 mg/kg periton içi doksisiklin uygulandı; Grup IV'e erken post-op 30 mg/kg hızlı (15dk içersinde), sonrasında 45 dk beklenip sürekli olarak 5,4 mg/kg 4 eşit dozda 23 saat içerisinde periton içi olarak metilprednizolon ve erken post-op 100 mg/kg periton içi doksisiklin beraber verildi. Ameliyat sonrası 24. saat sıçanlar 60 mg/kg ketamin hidroklorid (periton içi) ve 10 mg/kg Xylazine (periton içi) ile anestezi uygulandıktan sonra 100 mg/kg sodyum-pentotal perfüzyonu ile sakrifiye edilerek omurilik örnekleri alındı. Alınan bu örneklerde malonildialdehit, süperoksitdismütaz, katalaz düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar değerlendirildiğinde metilprednizolon, doksisiklin ve metilprednizolon ile kombine doksisiklin tedavisinin, sıçanlarda deneysel spinal kord hasarında, sekonder hasarın önlenmesinde bazı biyokimyasal verilerin eşliğinde faydalı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of usage of doxycycline with/without methylprednisolone on malonyldialdehyde, superoxide dismutase and catalase levels were investigated in rats with acute spinal cord trauma by Yaşargil aneurysm clip method In our study, 32 adult Wistar Albino rats with an average weight of 280-300 gr were used. 32 rats were randomly divided into 4 groups. Group I (trauma group), Group II (trauma + methylprednisolone group) and Group III (trauma + doxycycline group), Group IV (trauma + methylprednisolone + doxycycline group) were divided into 4 groups. After spinal cord trauma, Group II received fastly early post-op 30 mg/kg (within 15 minutes), and after 45 min. continuously methylprednisolone within 23 hours with an equal dose of 5.4 mg/kg; Group III received early post-op 100 mg/kg intraperitoneal doxycycline; In Group IV, fastly post-op 30 mg / kg methylprednisolone (within 15 minutes) was applied. After 45 minutes, continuously 5.4 mg/kg in 4 equal doses within 23 hours in peritoneal region. Beside this, early post-op 100 mg/kg doxycycline in peritoneum was applied. After 24 hours, rats were sacrificed with 60 mg/kg ketamine hydrochloride (intraperitoneal) and 10 mg/kg xylazine (intraperitoneal) with 100 mg/kg sodium-pentothal perfusion and spinal cord samples were taken. malonyldialdehyde, superoxide dismutase, catalase levels were measured in these samples. When the results were evaluated, it was thought that the treatment of doxycycline combined with methylprednisolone, doxycycline and methylprednisolone might be useful in the prevention of secondary damage in experimental spinal cord injury in rats.