Evde sağlık hizmetlerinden hastaların ve hasta yakınlarının beklenti ve memnuniyet düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
A field study on determination of the expectations and satisfaction levels of patients and patient repatives from home health services
- Tez No: 513096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NALDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma evde sağlık hizmeti alan hasta ve bu hastaların yakınlarının aldıkları hizmet hakkında beklenti ve memnuniyetlerinin ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma Eylül 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında Sivas il merkezinde evde sağlık hizmeti alan ve Sivas Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı olan Evde Sağlık Hizmeti Koordinasyon Merkezi'ne kayıtlı 1204 hastanın örneklem büyüklüğü hesaplanarak 303 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 23.00 programında yapılmış olup sonuçlar ortalama ve yüzde olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to measure the expectation and satisfaction of the patients and relations of these patients receiving home health care services. This descriptive study included 303 patients, where the sampling size is calculated from the 1204 patients registered between the dates of September 2017 and December 2017 at the Sivas province Home Health Care Coordination Center, which is administered by Sivas Public Hospitals Association, the scope of Sivas province center and affiliated to the Sivas Public Hospitals Union. Analyses of the obtained data were made in SPSS for Windows 23.0 program and the results were expressed as mean and percentage.