Gastrointestinal sistemdeki parazitlerin tanısında kullanılan yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of methods used in the diagnosis of parasites in the gastrointestinal system
- Tez No: 513117
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gaitada parazit araştırmasında yaygın olarak kullanılan direkt inceleme ve E. histolytica, G.intestinalis ticari kart testleri ile birlikte, yoğunlaştırma yöntemleri karşılaştırılmıştır. KSU Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine karın ağrısı şikâyetiylebaşvuran hastalara ait gaita örnekleri ile incelenmiştir.Bu çalışmada, 72 adet gaita örneğine, direkt inceleme ve E. histolytica, G.intestinalis ticari kart testleri ile birlikte 3 adet yoğunlaştırma yöntemi uygulanmış, testler arası uygunluğu incelenmiştir. Karşılaştırmaya alınan direkt inceleme, E. histolytica, G.intestinalis ticari kart testleri ve yüzdürme yöntemleri ZnSO4, doymuş NaCl ve Sheather's şeker yüzdürme yöntemleri şeklindedir. Örneklerin direkt incelemesinde 10 E. histolytica kisti (%13,8) ve 3 hastada G. intestinalis kisti (%4,1), ZnSO4 yüzdürme yöntemi ileyapılan örneklerde 10 E. histolytica kisti (%13,8) ve 3 hastada G. intestinalis kisti (%4,1) ,doymuş NaCl yüzdürme yöntemi ileyapılan örneklerde 8 E. histolytica kisti (%11,1) , 2 hastada G. intestinaliskisti (%2,7) ve Sheather's şeker yüzdürme ileyapılan örneklerde 9 hastadaE. histolytica kisti (%12,5) ve 2 hastada G. intestinalis kisti (%2,7) formları görülmüştür. E. histolytica hazır kit testi ile yapılan örneklerde 2 adet pozitif( %2,7), G. intestinalishazır kit testi ile yapılan örneklerde 7 adet pozitif (%9,7) değerler bulunmuştur. Yapılan bu çalışmada helmintlerin yumurtalarına rastlanılmamıştır. Bu çalışmanın verilerine göre direktinceme ile birlikte yoğunlaştırma ve ticari kart testlerin bir arada kullanılmasının laboratuarların başarısını arttıracağı düşünülmektedir. Ülkemizdeki kanalizasyon ve alt yapı çalışmalarındaki olumlu gelişmeler, ayrıca toplumsal gelişmişliğinin artması ile birlikte, paraziter hastalıkların bulaşmasının sağlayan durumların çoğunu engellemiştir. Tarım alanında kullanılan ilaçların ara konakçıların yaşamlarına olumsuz etkileri nedeni ile bölgemizde çoğu parazit türleri hemen hemen yok olmuştur.Bölgemizde, insanda paraziter hastalık yapan helmintlerin görülme sıklığının azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concentration methods have been compared with direct examination and E. histolytica,G.intestinalis commercial card test which are commonly used in fecal parasite investigation. The fecal samples of the patients who were admitted to the KSU Medical Faculty Research Hospital with abdominal pain complaints were examined. In this study, 72 samples were used for direct examination and 3 concentrations of E. histolytica and G.intestinalis commercial card tests, and the suitability between the tests was examined. Direct comparison, E. histolytica, G.intestinalis commercial card tests and flotation methods are in the form of ZnSO4 saturated NaCl and Sheather's sugar flotation methods. 10 E. histolytic cysts (13,8%) and 3 G. intestinaliscysts (4,1%) were seen in the native samples.10 histolytic cysts (13,8%) and 3 G. intestinaliscysts (4,1%) were seen in ZnSO4 flotation method.8 E. histolithic cysts (11,1%) and 2 G. intestinaliscysts (2,7%) were observed in saturated NaCl flotation.9 E. histolytic cysts (12,5%) and 2 G. intestinaliscysts (2,7%) were seen in Sheather's flotation method. The eggs of helminths were not found in this study. According to the data of this study, it is considered that the combination of concentration and commercial card tests together with native thinning will increase the success of the laboratories. Positive developments in sewage and infrastructure studies in our country, together with the increase in social development, have prevented most cases of parasitic diseases from spreading.Most species of parasites in our region have almost disappeared due to the negative effects of medicines used in agriculture on the lives of intermediate hosts.In our region, it has been shown that helminths, which cause parasitic disease in humans, decrease in frequency.