The singing body: The embodiment processes in the transmission of musical knowledge - a case study of Prof. Dr. V. Balaji
Tınlayan beden: Müzik bilgisinin aktarımında bedenselleşme süreçleri - Prof. Dr. V. Balajı üzerine vaka incelemesi
- Tez No: 513118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı, Hindistan'ın Varanasi şehrinde Prof. Dr. V. Balaji'yle deneyimlediğim keman üzerine öğrenimi esas alarak, müzikal bilginin aktarımında bedenselleşme süreçlerini incelemektir. Hint Klasik Müziği öğretimi, geleneksel olarak hocanın evinde gerçekleşmektedir ve bu sisteme Hindu geleneğinde guru-şişya (usta-çırak) sistemi denmektedir. Guru-şişya sistemindeki öğretim teknikleri, pedagojik özellikler, ruhani/dini arka plan ve sosyo-kültürel özelliklerin birleşimiyle bedenselleşme süreçleri, müzikal ifadenin aktarımında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez, bedenselleşme süreçlerinin derinlemesine bir incelemesini kendi öğrenim sürecimden yola çıkarak, Prof. Dr. V. Balaji üzerine bir vaka incelemesi çerçevesinde müziğin ruhani/dini arka planı üzerine araştırmalar, Klasik Hint Müziği ve bedenselleşme teorilerinden oluşan bir iskelete oturtarak yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the embodiment processes I have experienced during my study period of violin in guru-shishya parampara (master-disciple tradition) with Prof. Dr. V. Balaji, in Varanasi, India. I investigate the issue as a case study through examining his teaching methodology, pedagogical approach, the spiritual/religious setting in Dr. V. Balaji's space, and the mutual engagement by both the teacher and the student. Reviewing the works about Asian music and embodiment until now, with this research, I hope to fill the gap of an elaborate up-to-date study focusing on the transmission of musical knowledge with an embodiment approach.