16. yy'da Avrupa'daki fiyat devrimi ile Osmanlı'daki fiyat devriminin karşılaştırılması
Comparison of price revolution in Ottoman price in Europe in 16th century
- Tez No: 513159
- Danışmanlar: PROF. DR. HEATH LOVRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı coğrafi keşiflerin yaşanmasıyla birlikte yeni keşfedilen kıta ve ülkelerden getirilen ticarete söz konusu ürünlerin, iktisadi dengeleri değiştirmesiyle birlikte“fiyat devrimi”olarak nitelendirilen olayların Osmanlı İmparatorluğuna ekonomik ve siyasi bağlamda yansımalarını incelemektir. Bu çalışma 16.yüzyıl dönemiyle sınırlıdır. Bu araştırma“siyasi”ve“ekonomik”bağlamlarda incelemeler yapılmıştır. Genelde araştırmacılar iki bağlamdan birine veya bir bağlama daha çok önem vererek diğer bağlamı daha az incelemişlerdir. Belirtilen bağlamlarda incelemeler yapılırken 1. El kaynakları temel alarak hazırlanan 2.el kaynak kitapları kullanılmıştır, arşiv belgeleri ve akademik makalelerden yararlanılmıştır. Belirtilen iki bağlama sadık kalınarak yapılan araştırmaların sonucunda, iktisadi olarak Osmanlı İmparatorluğunda arz talep dengesindeki dalgalanmalardan dolayı iç pazar iaşesini sağlamak amacıyla tedbirler (narh gibi.) aldığını, ithalatı teşvik ettiğini ihracatı ise belli durumlara bağlı olarak zorlaştırıp yasakladığını göreceğiz. Yine aynı nedenlere bağlı olarak İmparatorluk içinde büyük oranlarda enflasyonlar yaşandığını çözüm olarak parada tağşişler yapıldığı göreceğiz. Bunlardan dolayı Osmanlı ekonomik sistemi ve önemli kurumlarının nasıl olumsuz etkilendiğini inceleme fırsatı bulacağız. İktisadi bağlamda yaşanan gelişmelerin siyasi bağlamada etki ettiğini, bu etkilerin sonucunda Akdeniz de ve özellikle Hint deniz yolları üzerinde Portekizlilerle savaşlar yaşandığını ve Osmanlıların siyasi önlemler alıp iktisadi sorunlara etki edecek eylemler içinde olduğunu inceleyeceğiz. Akdeniz üzerinde ticaret yollarını genişletmek ve güvenliğini sağlamak ve özellikle Hint deniz yollarında Portekizlilerin ticaretlerini ve kurmaya çalıştıkları egemenliğini önlemeye çalışmak amacıyla yaptıkları eylemler bu açıdan önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflection of the events that are described as“price revolution”caused by change of economic balances due to introduction of commercial products from the newly discovered continents and countries as a result of geographical discoveries to the Ottoman Empire.This work is limited to the 16th century.This research was conducted in the context of“political”and“economic”perspectives. Examinations are based on books as secondary sources that depend on first-hand information at the same time archival documents and academic articles. As a result of the research carried out being faithful to the two perspectives mentioned above, it will be recognizable to the reader that the Ottoman Empire took measures in order to provide internal market subsidies due to the fluctuations in supply and demand balance, and imports are incentivized and exports are made harder depending on certain situations.It will also be recognizable to the reader that high inflation had been experienced within the Empire due to same reasons. As a result of these influences in the development of economic context, political affects have also been experienced and it will be recognizable to the reader that Ottomans took political measures and act on such economic problems politically which could be exampled by wars with the Portuguese on the Mediterranean and especially the Indian maritime routes.