Frontotemporal demansın davranışsal varyantının projektif testler aracılığıyla incelenmesi
Investigation of the behavioral variant of the frontotemporal demantia using projective tests
  1. Tez No: 513162
  2. Yazar: ERKAN KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada erken evre bvFTD (Frontotemporal Demansın Davranışsal Varyantı) hastalarının projektif testler aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, bvFTD'nin yanı sıra, eMCI (Yürütücü Hafif Kognitif Bozukluk) adlı demans-öncesi hastaları da bir kontrol grubu olarak araştırmaya dâhil edilmiştir. Ayrıca, iki hastalık grubunu da karşılaştırmak üzere bir normal kontrol grubu araştırmada yer almıştır. Hastalar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Davranış Nörolojisi Bölümü'ne başvurmuş hastalar arasından gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Hastaların değerlendirilmesinde bir Nöropsikolojik Test Bataryası bir de, Rorschach Testi, TAT (Tematik Algı Testi)ve EDAF'dan (Erken Dönem Anılar Formu)oluşan Projektif Test Bataryası kullanılmıştır. Toplanan veriler hem niceliksel hem niteliksel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın ana hipotezi, hastaların yaşadıkları nörodejeneratif yıkım sürecine paralel olarak, psişik alanda, ölüm dürtüsü ve negatif çalışmasının etkisi altında zihinselleştirme süreçlerinde ağır hasar yaşayacakları ve bunun sonucunda da operasyonel işleyiş, esansiyel depresyon ve alektimi semptomları sergileyecekleri ve bunun da kendini düşünce bozuklukları ve boşluk, kayıp ve yas süreçleriyle göstereceği yönündeydi. Elde edilen verilerin analizi, iki tanı grubu için de bu ana hipotezini doğrulamıştır. Tanı grupları arasında ise bir fark tespit edilmemiştir. Buna göre, nörodejeneratif yıkım sürecine paralel olarak, hastanın psişik dünyasında da ağır bir yıkım süreci başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the early phase bvFTD (Frontotemporal Demantia – Behavioral Variant) using projective tests. In line with this purpose, a pre-dementia patient group, eMCI (Executive Mild Cognitive Impairment), was also included in the study as a control group. To compare and contrast both patient groups a normal control group is also used. Patients are recruited with voluntary acceptance principle from among the patients applied to the clinics of the Behavioral Neurology Department of the İstanbul University Medical Faculty. The patients are evaluated using a Neurological Test Battary and a Projective Test Battary composed from Rorschach Test, TAT (Thematic Apperception Test), and ELMF (Early Life Memories Form). The collected data are analyzed using both quantitative and qualitative methods. The main hypothesis of the study was that in parellel to the neurodegenerative destructive proseses, in the psychic realm, under the effects of the death drive and the work of the negative, the mentalization processes would be hampered seriously, and as a result the patients would experience operational thought, essential depression and alexitimia, which would manifest themselves in thought disorders and in the experiences of emptiness, loss, and mourning process. The data analysis has confirmed the main hypothesis for both of the patient groups. There was no significant difference between the groups. The results showed that parallel to the neurodegenerative destructive process a very serious destructive process commences in the psychic world of the patients.