Neuropsychiatrc Inventory-Questionnaire (NPI-Q) testinin kognitif yetersizlik tanılı hastalarda psikiyatrik ve davranışsal semptomları saptamadaki Türkçe geçerlilik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation Of The Validity And Reliability Of The Neuropsychiatrc Inventory-Questionnaire (NPI-Q) test in detecting psychiatric and behavioral symptoms in patients diagnosed with cognitive disability
- Tez No: 963077
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşla birlikte sıklığı artan majör ve minör nörokognitif bozukluklarla birlikte görülebilen nöropsikiyatrik semptomların hem bakım verenlere oluşturduğu yükü hem de hastanın hangi derecede bu semptomlara sahip olduğunu belirlemekte kullanılan Neuropsychiatric Inventory Questionnaire (NPI-Q)' nin Türkçe' ye kazandırılmasıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Geriatri Bilim Dalı'nda gerçekleştirilmiş bu çalışmaya 81 Hafif Kognitif Bozukluk, 97 Alzheimer Demansı, 29 Frontotemporal Demans ve 36 Lewy Cisimcikli Demans olmak üzere toplam 243 kişi dahil edilmiştir. Hastalar ve bakım verenleri ile detaylı değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre NPI-Q, NPI başta olmak üzere uygulanan diğer referans testler ile anlamlı korelasyonlar (r=,94, p=,000) göstermiştir. Güvenirlik katsayısı çalışmamız için Cronbach Alpha α=,81 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamız kognitif bozukluğu olan hastalarda gözlenen davranışsal ve psikolojik semptomların saptanmasında Neuropsychiatric Inventory Questionnaire (NPI-Q)' nin Türkçe versiyonunun güvenilir ve geçerli bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to translate into Turkish the Neuropsychiatric Inventory Questionnaire (NPI-Q), which is used to determine both the burden of neuropsychiatric symptoms, which can be seen together with major and minor neurocognitive disorders, which increase in frequency with age, on caregivers, and to what extent the patient has these symptoms. A total of 243 people, including 81 with Mild Cognitive Impairment, 97 with Alzheimer's Dementia, 29 with Frontotemporal Dementia and 36 with Dementia with Lewy Bodies, were included in this study, which was carried out at Dokuz Eylül University Hospital, Department of Geriatrics. Detailed evaluations were made with patients and their caregivers. According to the results of our study, NPI-Q showed significant correlations (r=.94, p=.000) with other reference tests, especially NPI. The reliability coefficient for our study was found to be Cronbach Alpha α=.81. In conclusion, our study shows that the Turkish version of the Neuropsychiatric Inventory Questionnaire (NPI-Q) is a reliable and valid tool in detecting behavioral and psychological symptoms observed in patients with cognitive impairment.