Kültür ve sanat hayatımıza katkısı bakımından Varlık dergisi üzerine bir inceleme (1933-1981)
An investigation on the journal of the Varlık from the contribution of culture and art life (1933-1981)
- Tez No: 513166
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 510
Özet
Varlık, 1933 yılında Yaşar Nabi Nayır yönetiminde yayın hayatına başlamış, bugün de halen çıkmakta olan bir edebiyat ve sanat dergisidir. Cumhuriyetin onuncu yıldönümünde yayın hayatına başlamış olan Varlık Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye'nin edebiyat ve sanat alanındaki bir uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Varlık'ın bu kimliği taşımasında Yaşar Nabi Nayır'ın şahsiyeti etkili olur. Bu sebeple Yaşar Nabi'nin öldüğü 1981 yılına kadar olan yayın dönemine“Varlık'ın Nayır Devresi”adını vermeyi uygun gördük. Yedi Meşale Topluluğunun sanatçılarından biri olan Yaşar Nabi'nin edebiyat ve sanat görüşüne uygun olarak çıkan Varlık, rejime yakın çizgide, uzlaşmacı bir yayın anlayışı takip etmiş, milli tarih, dil, kültür, edebiyat ve eğitime titizlikle önem vermiştir. Çıktığı tarihlerde bu alanlardaki boşluğu doldurarak okuyucuların beklentilerini karşılayan Varlık sanatın ve edebiyatın her dalında fikir yürüten eserler yayınlamıştır. Bu doğrultuda önceki nesilden sanatçılarla gençleri Varlık çatısı altında bir araya getirmiş, sivri çıkışlara izin vermeyen bir edebiyat anlayışını sürdürmüştür. Yaşar Nabi'nin kendisi genç devletin ilerleme ve gelişme yolundaki çabalarını sanat ve edebiyat alanında bir öğretmen gibi Varlık'ta ele almıştır. Anadolu'nun her yerinden genç yazarlara yazma fırsatı vermiş, dünya edebiyatından yayınladığı çevirilerle çeviri alanındaki eksikliği gidermeye çalışmıştır. Dil ve edebiyat, tiyatro, güzel sanatlar, eğitim, tarih ve arkeoloji gibi her konudaki gelişmeleri sayfalarına taşıyan Varlık 1981 yılında Yaşar Nabi'nin vefatından sonra daha edebî bir kimlikle yoluna devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Varlık, is a literary and artistic magazine which has been published in 1933 under the direction of Yaşar Nabi Nayır and is still going on today. Which began broadcasting on the tenth anniversary of the Republic Being led by Mustafa Kemal Atatürk in Turkey as an extension of the literature and art emerges. The personality of Yaşar Nabi Nayır becomes influential in carrying this identity of Varlık. For this reason, it is appropriate to give the name“Nayır Time of Varlık”to the publication period until 1981 when Yaşar Nabi died. Varlık in accordance with the literary and artistic views of Yasar Nabi, one of the artists of the Yedi Meşale, he pursued a publishing understanding on the line of the regime and the government, attaching great importance to national history, language, culture, literature and education. Varlik, meeting the readers' expectations by filling the spaces in these fields on the date of publication, publishes works that give ideas in every branch of art and literature. In this direction, the artists of the previous generation brought together young people under the framework of the Varlık, and maintained a concept of literature that did not allow for sharp exits. Yasar Nabi himself took on the efforts of the young state on progress and development as a teacher in art and literature in Varlık. He gave written writings to young writers from all over Anadolu and tried to make up for the lack of translation in the field of translation translated from world literature. Having carried the developments in all aspects such as language and literature, theater, fine arts, education, history and archeology, Varlik continued to lead with a more literary identity after the death of Yaşar Nabi in 1981.