Transformations of Kurdish music in Syria: Social and political factors
Suriye'deki Kürt müziğinin dönüşümü: Sosyal ve politik etkenler
  1. Tez No: 513167
  2. Yazar: HUSSAİN HAJJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELMA KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
This thesis presents a study on the social and political impediments to progress of Kurdish music in Syria and more in particular in Kobani. My arguments focus on two impediments. The first of my arguments which concerns the attitude of Kurdish society to music and musicians, while the second argument is the impact of politics on both the creativity and the musical quality that is presented. In order to deal with these issues, a fundamental point was taken: the question of identity. In other words, elements of the nature of the Kurdish identity, of which music is an important part, have been examined. Therefore, it is a historical study about the social and political distinction of the Kurdish people in order to present the musical distinction in light of it. My research is largely based on historical, political and sociological literature as well as personal knowledge based on personal experience and accumulation. In addition to all these, I have conducted in-dept interviews with Syrian Kurdish musicians which contributed significant knowledge and experiences to my research. The study goes on to track music historically in an attempt to find the roots from which these obstacles emerged. The music styles of the Kurds are presented from ancient times to the present day. As singing is part and parcel of the identity of the Kurdish music that it takes center stage, a great part of the study is focused on the intimacy between Kurdish literature and Kurdish music. The literary output is the subject of Kurdish songs. And after put forward the overview on distinction of Kurdish music and the musical output in general, the study goes on to modern history in the beginning of the twentieth century, sheds light on the social and political conditions of Syrian Kurds in general, and in particular on Kobani. This study researches the rationales that accompanied the formation of the Syrian Kurdish identity and the relationship of each the social and political elements which affect to the process of musical, bards, popular singers and bands are studied depending on the view of the Kurdish tribal community of music and the Syrian official position on Kurdish music. On the one hand and the Kurdish politics followed on the other hand and the effect of both on xvi the creative diversity in the Kurdish music work in Syria in general and in Kobani in particular. The study ends up with examine the results of how affect the both Kurdish tribal and religious classes to Kurdish music. In other words, Syrian government have controlled and restricted the production of musical process. The lack of creativity and loss of identity sources were seen in music production after the world was opened up to Syrian Kurdish musicians who got rid of both the political and social authorities. Therefore, it is recommended in that thesis to research the origins of production of Kurdish music, performing and singing in accordance to modern visions and tastes.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Suriye'de ve özellikle Kobani'de Kürt müziğinin gelişimine ilişkin sosyal ve politik engelleri ortaya koymaktadır. Tezin tartışması iki konuya odaklanmaktadır: Birinci tartışma, Kürt toplumunun müziğe ve müzisyene yönelik yaklaşımı iken; ikinci tartışma siyasetin müzikal nitelik ve yaratıcılık üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu iki tartışma açısından“kimlik meselesi”temel bir konu olarak ele alınmıştır. Başka bir deyişle, Kürt kimliğini tanımlayan unsurlar, müziğin de önemli bir parçası olarak incelenmiştir. Bu nedenle tez, Kürt müziğinin ayırımlarını, Kürt halkının sosyal ve politik olarak ayrımları ışığında ele alan tarihsel bir çalışmadır. Tezin araştırması büyük oranda kişisel deneyim ve birikimlere dayalı bilgilerin yanı sıra tarihsel, politik ve sosyolojik kaynaklara dayanmaktadır. Bunlara ek olarak Suriyeli Kürt müzisyenler ile derinlemesine görüşmeler yaptım. Bu görüşmeler araştırmaya önemli bilgi ve deneyimleri katmıştır. Bu çalışma, sosyal ve politik engelleri görmek için tarihsel olarak müziğin izinden gitmektedir. Kürtlerin müzik üslupları, eski zamanlardan günümüze olmak üzere, ortaya konulmaktadır. Kürt müziğinin ve kimliğinin bir parçası olan“şarkı söyleme”merkezi bir yere sahiptir. Bu çalışmanın büyük bölümü Kürt edebiyatı ve Kürt müziği arasındaki yakınlığa odaklanmaktadır. Edebi ürünler, Kürtçe şarkıların konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışma genel olarak, yirminci yüzyılın başlarına yani modern tarihe gitmekte ve Kürt müziği ve müzikal çıktılara dair ayrımları ortaya koyarak, Suriyeli Kürtlerin ve özelde Kobani'nin sosyal ve politik koşullarına ışık tutmaktadır. Çalışma, Suriye'de Kürt kimliğinin oluşumuna eşlik eden rasyonelleri ve müzikal süreçleri etkileyen yanı sıra ozan, popüler şarkıcılar, müzik grupların koşullarını Kürt aşiret toplumu ve Suriye resmi makamların Kürt müziği üzerindeki etkisini bağlı olarak ele almıştır. Bir yandan Kürt siyasetinin Suriye'deki ve özellikle Kobani'deki Kürt müziğindeki yaratıcı çeşitliliğe olan etkisi görülmeye çalışılmıştır. xviii Çalışma, Kürt aşiret ve dini sınıfın Suriye'deki Kürt müziğini nasıl etkilemekte olduğunu inceleyerek sona ermektedir. Suriye'deki iktidar üretim sürecini kontrol etti ve kısıtladı. Ve dünyanın, hem siyasi hem de sosyal baskılardan kurtulan Suriyeli Kürt müzisyenlere açılması, kimliğin kaybolmasına ve müzik üretiminde yaratıcılığın azalmasına neden oldu. Bu nedenle, bu tezde Kürt müziği üretimi, performansı ve icrasının kökenlerini araştırarak modern vizyonlara ve zevklere uygun olarak yeniden inşa edilmesi önerilmektedir.