Türkiye'de güzel sanatlar ve spor liseleri şan dersi şarkı dağarcığının mutasyon dönemindeki çocukların ses sağlığına olan etkileri (Orta Karadeniz Bölgesi örneği)
Musi̇c department of fine arts in high schools of Turkey singing performed by the children in the individual voice training courses in the fine arts and sports high schools effects of these singing on the sound health of the children (Located in the Middle Black Sea Region)
- Tez No: 513204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Orta Karadeniz Bölgesi Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri'nde“Bireysel Ses Eğitimi”derslerinde işlenen şarkı dağarcığını saptamak ve bu şarkı dağarcığının mutasyon dönemindeki çocukların ses sağlığına olan olası olumsuz etkilerini ve bu etkiden kaynaklı ses sağlığı sorunları gidermeye yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümlerindeki bireysel ses eğitimi derslerinde, mutasyon döneminde olan öğrencilere hangi şarkı dağarcığının öğretildiğini; bireysel ses eğitimi dersi için seçilen repertuvarın henüz sesini kullanma bilinci yerleşmemiş öğrencilerin yaşına ve seviyesine uygun olmasının, bunun bir sonucu olarak sesin oluşumunu sağlayan organların, eşzamanlı ve uyumlu kullanılmasının, doğru soluk alarak konuşma ve şarkı söylemede sesini güzel ve etkili kullanmanın, ses sağlığını korumanın nasıl yapılacağı sorularına açıklık getirilmiştir. Orta Karadeniz bölgesindeki Ordu Samsun Çorum Amasya ve Tokat Güzel Sanatlar Liseleri 10. Ve 12. sınıf bireysel ses eğitimi dersini alan öğrencilerin görüşleri ile şekillenmiştir. Bu araştırma sistematik veri toplama ve analiz etmeye yönelik olarak yapılmıştır. Betimsel ve tarihsel modeller işlenerek istatistiklere niceliksel (amprik) olarak yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made to define the singing performed by the children in the individual voice training courses in the fine arts and sports high schools located in the middle Black Sea region and to develop possible solutions for the negative effects of these singing on the sound health of the children in the mutation periodand the problems of sound health caused by this effect. The study gives us information about the individual voice training on students in their voice mutation periodand the song repertoire of the songs taught by the music department of fine arts in High Schools of Turkey. The next questions have been clarified about, whether if the repertoire selected for the individual voice training course is in accordance with the age and level of untrained students, which organ provides the voice formation by synchronousand compatibleuse, how touse the voice beautifully and effectively in speaking and singing by breath ingright to protect the sound health. This study is shaped by the opinions of 10th and 12th grade individual voice education course students from The Middle Black Sea Region locations like: Ordu Samsun Çorum Amasya and Tokat. This research was conducted to collectandanalyze systematic data. Descriptive and historical models were processed and quantitative (empirical) approachestostatistics.