Evaluation of systemic risk between American and European financial markets
Amerikan ve Avrupa finansal piyasaları arasındaki sistemik riskin değerlendirilmesi
- Tez No: 513205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, 20/08/2004 ile 28/02/2014 arasındaki dönem için Amerikan ve Avrupa finansal sistemlerinde sistemik risk çalışmasına odaklanmaktadır. Bu konu, 2007 krizinden bu yana finansal aktörlerin dikkatini çekmektedir. Uygun bir düzenleme ihtiyacı, finansal istikrarı sağlamak için düzenleyici reform kullanımını teşvik etmiştir. Sistemik riski değerlendirmek için, Adrian ve Brunnermeier (2011), sistem riskini tespit edemeyen CovaR'nin kuantum regresyonunu, bunun yerine Riske Maruz Değerle bütünleştirmeyi önermişlerdir. Böylece, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa pazarları için CoVaR'ı hesaplamayı hedefliyoruz. İlgili bulgular ışığında hayat sigortası sektörünün ABD'de sistemik riske en çok katkıda bulunduğu, Euro bölgesinde ise finansal hizmetler sektörü olduğu sonucuna vardık. Ayrıca, büyük finansal kurumların sistemik riski tetiklemekten en fazla sorumlu olduğu da ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on the study of systemic risk in the American and European financial systems for the period from 20/08/2004 to 28/02/2014. This topic is arousing attention from financial actors, since the crisis of 2007. The need for a proper regulation has motivated the use of regulatory reform to ensure financial stability. To assess systemic risk, Adrian and Brunnermeier (2011) advocated the use of CoVaR integrating quantile regression, instead the Value at Risk, which is unable to detect systemic risk. Thus, we seek to calculate CoVaR for the United States and European markets. In the light of related findings, we conclude that the life insurance sector contributes most to systemic risk in the USA, while in the Euro zone it is the financial services sector. It appears also that large financial institutions are not necessarily the most responsible for triggering systemic risk.