Orhan Pamuk'un eserlerinde kent ve kent kültürü
City and city culture in Orhan Pamuk's works
  1. Tez No: 513203
  2. Yazar: RECAİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Orhan Pamuk yazdığı eserlerde kentleri ve kültürlerini, kentli insanının serüvenini anlatmıştır. Bu çalışmada Orhan Pamuk'un eserlerinde kent olgusu incelenmiştir. Bu kapsamda, Orhan Pamuk'un eserlerinde kentin yarattığı imgeler, kentlerin modern insanı biçimlendirişi, romanlara yansıyan yüzü ile kentin var olmasını, dinamizmini sağlayan yapılar ve sokakların yanı sıra göç, çarpık kentleşme gibi sorunlar incelenmiştir. Çalışmamızda Orhan Pamuk'un eserlerinde kent kültürü unsurları da incelenmiştir. Tezimizde, kentlerin kültürel miraslarına, modernleşen toplumsal yapılarına, gündelik hayata yansıyan din, ekonomi, yemek, kıyafet, eğlence vb. kültür değerlerine, kentlerin yazılı kültürüne, siyasetin biçimlendirdiği kültüre yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orhan Pamuk wrote about the cities and their cultures and the adventure of the urban people in his works. In this study, the city phenomenon of Orhan Pamuk's works was examined. In this context, in the works of Orhan Pamuk, the imageries created by the city, the way cities shape modern man, the figures reflected in the novels, the existence of the city and together with streets, immigration and crooked urbanization were examined. In our study, the elements of urban culture in Orhan Pamuk's works were also analyzed. Cultural heritages of the cities, modernized social structures, cultural values like religion reflected to daily life, economy, food, clothes, entertainment etc., the written culture of cities, the way policy shape culture were discussed in our thesis.