İslami finans yöntemlerinin reel kesime etkileri
Impacts of Islamic finance techniques on real sector
  1. Tez No: 513221
  2. Yazar: FEYZULLAH ESAD ŞEKKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
II. Dünya savaşı sonrası hızlı bir şekilde gelişen teknoloji ile birlikte tüm Dünya devletlerinin ekonomileri de buna paralel olarak büyümüştür. Finansal piyasaların ortaya çıkması ise reel sektörde yapılan ticaretten çok daha hacimli işlemlerin finansal piyasalar içerisinde yapılmasına olanak sağlamıştır. Ancak zaman zaman finansal piyasalar ile reel sektör arasında oluşan balon kontrol edilemez hale gelerek dünya çapında krizlerin oluşmasına neden olmaktadır. Son yıllarda ise bu krizlerin önlenebilmesi adına devletler alternatif olarak İslami finans yöntemlerine rağbet göstermeye başlamıştır. İslami finans yöntemleri, faiz içeren yöntemlerin aksine reel sektör ile paranın bağlantısını koparmadan işlem yapmaya olanak sağlayarak hem haksız kazancın önüne geçmiş hem de devletlere organik büyüme imkânı tanımıştır. Bu çalışmada İslami finans yöntemlerinin reel kesime etkileri nitel olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi, nicel olarak ise karşılaştırmalı analiz kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The globalization of finance and the growth of multinational corporations, along with the rapidly evolving technology after the Second World War, have led to the growth of global economies. The emergence of financial markets made it possible to carry out much more voluminous transactions in the financial sector than in the real sector. However, occasionally the balloon between the financial markets and the real sector becomes uncontrollable, causing crises around the world. In recent years, In order to prevent these crises, the countries have begun to prefer Islamic finance methods alternatively. Islamic finance methods, in contrast to methods involving interest, make it possible to make transactions without breaking the link between the real sector and money, both in terms of avoiding unjustified earnings and giving the possibility of organic growth for the states. In this study, the real cut-off effects of Islamic finance methods were investigated qualitatively by semi-structured interview method and quantitatively by using comparative analysis.