Dünyada ve Türkiye'de hazır giyim sektörünün uluslararası ticaretinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of the world and in Turkey ready-made clothing sector international trade
  1. Tez No: 513231
  2. Yazar: MURAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Giyim Endüstrisi, İşletme, Economics, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu çalışmamızda uluslararası ticaret verileri kullanılarak Türkiye ve dünya hazır giyim ticaretindeki 2001-2010-2016 yılları arasındaki değişim irdelenmektedir. Bu bağlamda Türkiye ve dünya hazır giyim ticaretinde başta gelen ülkeler ve bu ülkelerin dünya hazır giyim ticaretindeki paylarının ne olduğu, Türkiye'de ve dünyada en çok ticareti yapılan hazır giyim ürün gruplarının neler olduğu incelenmiştir. Çalışmamızda, International Trade Center, Trademap web sitesindeki veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the development of apparel trade in Turkey and worldwide during 2001-2010-2016 has been analyzed by applying the international trade data. In this regard, Turkey and other leading countries in the apparel (clothing) business, their share in this sector and the most traded apparel product groups in Turkey and other countries were examined. The data from Trademap of the International Trade Center wasused for this study.