Üniversite öğrencilerinde internet ve sosyal medya bağımlılığı ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between internet and social media addiction and depression levels in university students
- Tez No: 513233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İletişimi kolaylaştıran, bilgi alışverişini hızla sağlayan, zaman ve mekan fark etmeksizin her ihtiyacımızı karşılayan, toplumsal değişimlere neden olabilen internet dünyada hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Sosyal medya da internette en çok vakit geçirilen ve yeni üyeliklerin her geçen gün arttığı internetin en gözde uygulamalarından biridir. İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızda önemli bir yere sahip olması ve kullanımının her geçen gün artmasından dolayı bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerin biri de internet bağımlılığıdır. İnternet bağımlılığı her yaş ve cinsiyette görülmektedir. İnternet bağımlılığı internette niyet edilen süreden daha fazla zaman geçirmek ve buna engel olamamaktadır. İnternet bağımlılığı bazen tek başına ortaya çıkabilmekte bazen de altta yatan ruhsal problemlerden dolayı oluşmaktadır. Bu çalışmada da Üniversite Öğrencilerinde İnternet ve Sosyal Medya Bağımlılığı ile Depresyon Düzeyi Arasındaki İlişki incelenmiştir. Üniversite Öğrencilerinde İnternet ve Sosyal Medya Bağımlılığı ile Depresyon Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi amacıyla yapılan çalışmaya 151 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara demografik bilgileri sorularının yanında akıllı telefon, internet kullanımı ve bağımlılık yaşama durumu ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Daha sonra Beck Depresyon ve İnternet Bağımlılık Ölçekleri kullanılmıştır. SPSS v 22 programı ile yapılmış olan korelasyon ilişki analizine göre İnternet Bağımlılığı ile Depresyon arasında pozitif yönlü orta bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda internet bağımlılığının cinsiyete, medeni duruma, internet, sosyal medya ve akıllı telefon kullanım süresine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Depresyonun ise medeni duruma göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet, which facilitates communication, provides information exchange rapidly, can cause social changes that meet all our needs, regardless of time and place, is rapidly developing and spreading in the world. Social media is one of the most popular applications of the internet, which is spent most of the time on the internet and new memberships are increasing day by day. It has some problems due to the fact that the Internet and social media have an important place in our lives and their usage increases day by day. Some of these problems are internet addiction. Internet addiction is seen in all ages and genders. Internet addiction is defined as not being able to prevent and spend more time on the Internet than it is intended. Internet addiction sometimes occurs alone and sometimes because of underlying mental problems. In this study, the relationship between internet and social media addiction and depression level in university students was investigated. 151 students participated in the study to examine the relationship between Internet and Social Media Addiction and Depression Levels in University Students. Participants were asked questions about demographic information as well as questions about their use of the smartphone, internet use, and addiction. Then Beck Depression and Internet Addiction Scales were used. According to the correlation analysis with SPSS 22software, it was found that there was a positive positive correlation between Depression and Internet addiction. As a result of study; internet dependency differs vii according to sex, marital status, internet, social media and smartphone usage time. It has been found that the depression varies according to the marital status.