Veganlar ne ister? Veganların seyahat deneyimlerinden hareketle seyahat acentaları ve turist rehberleri için bir yol haritası önerisi
What do Vegans want? a roadmap suggestion for travel agencies and tourist guides in the light of travel experiences of Vegans
  1. Tez No: 513239
  2. Yazar: KAYRA SUNA KIZILAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Veganlık, hayvanların herhangi bir amaçla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilirlik ölçüsünde kaçınan, hayvan ve çevre yararına, hayvan kullanımı içermeyen seçeneklerin geliştirilmesini ve kullanımını teşvik eden bir felsefe ve yaşam biçimidir. Son yıllarda vegan nüfusunda ciddi bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu durumun vegan bireylerin turizm hareketlerine katılmaları noktasında da etkili olabileceği bir başka deyişle seyahat eden vaganların sayısın da artış gösterebileceği şeklinde yorumlanabileceği düşünülmektedir. Veganlık ve turizm literatüründe yer alan araştırmalardan yola çıkılarak, keşifsel türde tasarlanan bu tez çalışmasının amacı, vegan bireylerin seyahat deneyimlerinden hareketle, seyahat acentalarına ve turist rehberlerine bir yol haritası önerilmesidir. Kartopu örnekleme yöntemiyle yurt içinde ve yurtdışında yaşayan 52 vegan ile 2018 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen ve yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanan nitel verilerin analizi sonucunda, veganların seyahatleri süresince beslenme sorunları, işletmelerden/çalışanlarından kaynaklanan sorunlar ve bilgi eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca veganların, seyahat acentalarından ve turist rehberlerinden çeşitli beklentileri olduğu da bulgulanmıştır. Veganların seyahat acentalarından beklentileri, hizmet ve etik başlıkları altında gruplanırken; turist rehberlerinden beklentileri ise beslenme, bilgi birikimi/pozitif davranış ve etik başlıkları altında gruplanmaktadır. Bulgular, mevcut literatürdeki çalışmaların sonuçlarından, seyahat acentacılığı ve turist rehberliği alanındaki teorik ve pratik bilgi birikiminden hareketle tartışılmıştır. Günümüzde, veganlığın sağlık ve çevre boyutlarıyla incelendiği çalışmalara sıkça rastlanmaktadır. Ancak spesifik olarak veganların seyahat deneyimlerini ve turizm paydaşlarından beklentilerini araştıran çalışmaların sınırlı/dolaylı olması tez çalışmasının özgün değerine ve kuramsal katkısına işaret etmektedir. Turizm endüstrisi paydaşlarına vegan turistlerin özellikleri ve beklentilerinin iletilmesi ve veganlar tarafından ifade edilen temel sorunların birçoğunun aslında aşılabilir olduğunun altının çizilmesi; genel olarak turizm endüstrisi, özel olarak da seyahat acentacılığı ve turist rehberliği alanında, vegan turist pazarının ihtiyaçlarına yönelik önlemlerin alınabilmesi noktasında faydalı olacaktır. Gelecekte; vegan turist profili özelliklerinin daha derinlemesine araştırılmasının, hem turizm literatürüne hem de endüstri paydaşlarına katkı sağlanması açısından önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Veganism is a philosophy and a way of life that encourages the development and use of animal-free options for the benefit of animals and the environment, avoiding all kinds of exploitation and persecution that animals are subjected to for any purpose to the practicable extent. It is observed that in recent years there has been a serious increase in the vegan population. It is being thought that this situation can be interpreted as the fact that vegan individuals may have an effect on participation in tourism movements, in other words the number of traveling vegans may increase. The aim of this thesis which is designed in an explorational type is to suggest a road map to travel agencies and tourist guides in the light of travel experiences of vegan individuals by using the researches that are in tourism and veganism literature. As a result of the analysis of qualitative data gathered through structured interview form conducted in April 2018 with 52 vegan living in Turkey and abroad with snowball sampling method, the problems caused by nutritional problems, problems caused by enterprises / employees and problems caused by lack of knowledge during vegans' travel were reached as an outcome. Also it has been found that the vegans have various anticipations from travel agencies and tourist guides. While the expectations of vegans from travel agencies are grouped under the titles of service and ethics, expectations from tourist guides are grouped under the titles of nutrition, knowledge / positive behavior and ethics. Findings are discussed from the results of the studies of current literature, from the theoretical and practical knowledge in the field of travel agency and tourist guidance. Today, studies on the health and environmental aspects of veganism are frequently encountered. However, specifically, the studies of vegan travel experiences and expectations from tourism stakeholders are limited/indirect that indicates the original value and theoretical contribution of this thesis study. Reporting that the features and anticipation of vegan tourists to tourism industry stakeholders and underlining the fact that some of the fundamental problems expressed by the vegans in fact can easily be solved will be useful in the area of the tourism industry in general, in particular in the field of travel agency and tourist guidance where measures can be taken to meet the needs of the vegan tourist market. In the future; it is proposed that vegan tourist profile characteristics should be researched in-depth as a contribution for industry stakeholders and tourism literature.