İstanbul'da Vegan kimliğin doğuşu
Emergence of the Vegan identity in Istanbul
- Tez No: 496092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ OZAN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma İstanbul'da yeni bir sosyo-politik bir fenomen olan veganlığı, bu kimlik dönüşümüne karar vermeye zemin hazırlayan ahlaki, kültürel ve politik etkenlerle birlikte araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, günümüz egemen hayvan hakları söyleminin sömürgecilik ve köle toplumu sonrası, erkek egemen beyaz söylem içinden doğan anlatısının kronolojik bir incelemesi aracılığıyla, veganlığın insan olmayan hayvanları toplumun ahlaki dünyasına dahil etme çabalarının, yine toplumsal cinsiyet, ırk ve ekonomik anlamda farklı şekillerde şiddet içerip içermediğini çalışmak suretiyle, vegan pratik ve söylemlerinin bir analizini yapmaya çalışacaktır. Aktivist olsun ya da olmasın, hepçil normatif bir toplumda dünyanın en eski normu 'beslenme'ye karşı çıkan veganlar yeni değer yargıları ve varoluş pratikleri önererek toplumdan yapısal değişiklikler talep etmekteler. Bu süreç içerisinde veganlar bir yandan hayvan kullanımını reddederken, kullandıkları anlatının yüklü mirası vasıtasıyla farklı normatif ayrımcılıklara da katkıda bulunuyor olabilirler mi? Bu çalışma, İstanbul'da bir kimlik kategorisi ve insan/hayvan ilişkilerinde yeni bir safha olarak veganlığın ortaya çıkışını ve bu pratiğin farklı söylemler yoluyla anaakım ve statükoyla kurduğu ilişkiyi araştırmayı planlıyor. Veganlar, doğallaştırılmış beslenme, dolayısıyla 'normal' addedilen varoluş pratiklerini reddederek statükonun dayattığı, her iki anlamda da, rejime itiraz mı ediyorlar? Yoksa buna katkıda bulunuyor da olabilirler mi? Bu sorular ışığında bu çalışma veganlığı hepçil-normatif toplumun biyopolitik katmanlar aracılığıyla kontrol altına aldığı bilgilerin tarihsel ve kültürel bir soy kütüğünü çıkartarak, farklı ezme/ezilme biçimlerinin doğallaştırılmışlığının ötesine geçmeye çalışarak incelemeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the emergence of veganism as a relatively new socio/political phenomenon in İstanbul, through studying the participants' reasons for going vegan and how these reasons differ from each other on what grounds and how these contribute to the emergence of veganism as an identity category. Through a chronological study of abstaining from meat and the history of today's dominant animal rightstradition, I will be focusing on the emergence of this identity in terms of the colonialized, gendered and racialized, white dominant narrative it was built in and operates from and try to work out if the attempt to include nonhuman animals in our moral world as a nonviolent action can come out as violent itself, in terms of gender, race and economical in dominant vegan practices and discourses. As people who are trying to create a counter norm in an omnivore- normative society, activists or not, vegans in İstanbul are demanding a structural change from society through actively suggesting new sets of values and alternative ways of existence. In the process while rejecting to take part in certain practices that are considered norms in society, they also may also be contributing into the normative discriminative structures through the narrative they use. Keeping in mind the attempts at appropriation by the status quo through a discourse that either bullies or idealizes the 'vegan' as a class based feminized image of healthy bodies as a form of bio politics too, I will also ask if these layers of controlled epistemologies have the chance to go beyond the intersecting naturalized forms of oppression, through a cultural and historical genealogy of the movement.