23 Numaralı Sivrihisar kadı sicilinin transkripsiyon ve tahlili (H. 1 Rebi'ul-evvel 1315/ M. 31 Temmuz 1897- H. 30 Muharrem 1327/ M.21 Şubat 1909)
Transcription and analysis of Sivrihisar kadi registers No 23 ( H.C. 1 Rebi'ul-evvel 1315 / M.C. 31 July 1897- H.C. 30 Muharrem 1327/M.C. 21 february 1909)
- Tez No: 513247
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ADALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin mahkeme kayıtlarının tutulduğu şer'iye sicillerinden Sivrihisar'a ait yirmi üç numaralı defterin, transkript edilerek değerlendirilmesidir. Defterin günümüz alfabesi ile yazımı sırasında basit transkripsiyon kuralları uygulanmıştır. Arapça ve Farsça tamlamalara dikkat edilerek, gerekli işaretlemeler ve noktalamalar gösterilmiştir. Konuyu tamamlamak bakımından Şer'iye Sicilleri, Sivrihisar ve para vakıfları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Yirmi üç numaralı Sivrihisar Şer'iye Sicili Ankara Milli Kütüphane'den alınmıştır. Seksen yedi adet hükmün yer aldığı defter, para vakıflarının Osmanlı Devleti içerisindeki yeri ve önemini ortaya koymaktadır. Çalışmada, Şer'iye sicilleri sayesinde yöre halkının sosyal, kültürel, ekonomik durumu, ticaret hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Metinin orijinal olması sebebiyle de değerlendirilen sicil araştırmacıların yararlanabileceği tarihi bir vesika durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of transcription and evaluation of the notebook number twenty three, judical records of Sivrihisar city of the Ottoman Empire. During the study, essential punctuation signs have been used by applying current alphabetical and transcription rules. In order to supplement the study, a brief description of judical records and cash waqfs has been provided.. Sivrihisar judical record numbered twenty three has been obtained from Ankara National Library. There are eighty seven provisions in this judical record and they serve as an evidence for the importance of cash waqfs in the Ottoman Empire. Through the study of relevant documents, information about political, economic and socio-cultural life of the period has been gathered. Considering the authenticity of the text the transcribed record can be referred as a historical record by researchers as well.