23 numaralı Kırşehir Şer'iyye sicilinin (m.16.04.-24.08.1912) transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and an evaluation of the 23 numbered court records of Kirşehir for m. 04.16-08.24.1912
  1. Tez No: 211712
  2. Yazar: ZÜLFİYE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFAETTİN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ser'iyye sicilleri XV. yüzyılın ikinci yarısı ile XX. yüzyılın ilk çeyregi arasındaki döneme ait Osmanlı tarihi ve kültürünün hukukî, içtimaî ve siyasî kaynaklarıdır. Siciller, yargı yetkisine sahip olan kadıların vermis oldukları kararları, tuttukları zabıtları, idarî, siyasî ve hukukî yazısmaları içeren tarihi vesikalardır. Kırsehir ile ilgili önemli tarihi bilgilerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmak ve sehrin siyasi, içtimaî ve idarî yapısını daha etraflı bir sekilde ortaya koymak için bu kayıtların incelenmesi yapılmaktadır. Çalısmamızın temel kaynagı olan Kırsehir Ser'iyye Sicillerinin mikrofilmleri Ankara Millî Kütüphanesinde bulunmaktadır. 23 Numaralı Kırsehir Ser'iyye Sicili Millî Kütüphane'den fotokopi yolu ile temin edilmistir. Bundan sonraki dönemde sicilin transkripsiyonu, tezin degerlendirilmesi ve bibliyografya taraması yapılmıstır. Söz konusu ser'iyye sicilindeki belgelerin tamamı günümüz harflerine çevrilmistir. Yine aynı sekilde bütün belgeler konularına göre tasnif edilmistir. Tezin sonunda yer alan ekler kısmında teze konu olan sicilin orijinali fotokopi yolu ile çogaltılmıs bir nüshası verilmistir. Tüm bu düsünce ve çalısmalar sonucunda, Kırsehir'in dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, malî, idarî ve içtimaî tarihine ısık tutabilecek bilgiler elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The court records of Kirsehir are the sources that include the legal, social and political, culture and history of the Ottoman between the second half of the XVth century and the first quarter of the XXth century period. The records are the historical documents which include Muslim Judges' decisions, written minutes, administrative, political and legal correspondences. These documents have been studied in order to put forward the important information about Kirsehir?s political, social and administrative in a detailed way. Microfilms of the court records of Kirsehir which are the main source of our study are kept in the Ankara National Library. The court records of Kirsehir Numbered 23 was ensured by copying from National Library. After that the transcript of the record, evaulation of the thesis and bibliography hatching were done. Whole documents in the above-mentioned court record were translated into today's alphabet. In addition this, all the documents are classified according to their subjects. The original pages o f the record were copied and attached to the appendix placed at the end of the thesis. In the result of all studies and thoughts the information which can give light to the political, military, economic, administrative and social history of Kirsehir at the same time Ottoman Empire has been obtained.