Engellilerin suça yönelik bakış açıları ve suç deneyimleri üzerine sosyolojik bir araştırma
Perspectives and experiences of crime against crime a sociological research on the disabled
- Tez No: 513302
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın konusunu Mersin'de yaşayan engelli bireylerin suça yönelik bakış açıları ve suç deneyimleri oluşturmaktadır.Araştırma genel olarak engelli bireylerin suça yönelik yaklaşımlarını, suç işleme ve suça maruz kalma konusundaki gözlem ve deneyimlerini, suçu tanımlama ve suçun nedenleri konusundaki düşüncelerini, cezaların caydırıcılığı, deneyimledikleri suçlar ve bu suçların verdiği zararla mücadelede başvurulan yerlere ilişkin düşüncelerini öğrenmeyi amaçlamaktadır.Nitel araştırma yöntem ve tekniklerine göre gerçekleştirilen bu araştırmanın evreni Mersin'de yaşayan engelli bireylerdir.Araştırmanın örneklemini ise Mersin'de yaşayan engelli bireyler arasından seçilen 20 bedensel engelli birey oluşturmaktadır.Araştırma verileri mülakat tekniğiyle elde edilmiştir.Araştırmada 20 katılımcıyla yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle görüşmeler yapılmıştır.Araştırmacı tarafından kaydedilen görüşmeler daha sonra içerik analizi tekniğiyle çözümlenip yorumlanmıştır.Araştırma sonucu önemli bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgulardan bazıları şunlardır: Engelliler suça çok boyutlu ve çok sebepli olarak yaklaşmaktadırlar. Suçuağırlıklı olarak yapısal faktörlerle açıklayan engelliler, suçu tanımlamada diğer faktörlere göre yasal boyutu ve devleti ön plana çıkarmaktadırlar.Engellilerde suç algısı daha çok çevrelerinde gözlemledikleri suçlara göre şekillenmektedir.Örneğin hırsızlık ve şiddet suçları gibi.Katılımcıların büyük çoğunluğu engellilerin suç işleyebilecekleri görüşünü paylaşmaktadırlar.Engelliler arasında suça maruz kalma ve suç korkusu oldukça yaygındır.Engellilerin önemli bir kısmı suçlara verilen cezaları yeterli ve caydırıcı bulmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the perspectives of disabled people living in Mersin for crime and criminal experiences. In general this research aims to learn about the criminal approach of disabled people, their experiences and observations of committing and exposure to crime, their definition of crime and the thoughts of crime reasons, the deterrence of punishment, the crimes they experienced and the thoughts of the places referred to fight against the harm caused by these crimes. The universe of this research, which is carried out according to qualitative research methods and techniques, is the disabled people living in Mersin. The sample of the study is composed of 20 physically handicapped individuals selected from disabled people living in Mersin. The research data was obtained by interview technique. In research, twenty participants were interviewed with semi-structured interview technique. The interviews recorded by the researcher were then analyzed and interpreted using the content analysis technique.Significant findings have been reached at the end of the research.Some of these findings are: Disable people approach the crime multi dimensionally. The people with disabilities that explain the crime mainly by structural factors, the legal dimension, and the state are in the foreground according to other factors in the definition of the crime. In the handicapped, the perception of the crime is mostly shaped by the crimes they observe in their surroundings.For example, theft and violence crimes. The vast majority of participants share the view that disabled people can commit a crime. The fear of crime and being abused among the disables is quite common.An important part of the disabilities does not think the punishment given to the crime to be sufficient and deterrent.