Küresel kriz sonrası Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının etkinliği
Global crisis after the effectiveness of monetary transmission mechanism in Turkey
  1. Tez No: 513309
  2. Yazar: ELİF YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM PINAR GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
2008 yılında ABD'de ortaya çıkan kriz, kısa süre içinde birçok ülkeye yayılarak küresel bir boyut kazanmıştır. Krizi kontrol altına almak isteyen ülkeler geleneksel para politikası araçlarını bırakarak yeni para politikası araçlarını kullanmaya başlamışlardır. Türkiye'de 2010 yılının sonundan itibaren yeni bir para politikası tasarlayarak uygulamaya koymuştur. Yeni para politikası stratejisi kapsamında fiyat istikrarının yanında finansal istikrar da gözetilmeye başlanmıştır. Merkez bankası tarafından kullanılan faiz oranları ve zorunlu karşılık oranları ile parasal aktarım mekanizması kanallarından olan kredi ve döviz kuru kanalları yardımıyla temel amaç olan fiyat istikrarı ve finansal istikrara etki etmek istenmektedir. TCMB bu iki kanalı, iletişimi kolaylaştırmak, süreci daha anlaşılabilir ve gözlemlenebilir kılmak amacıyla ön plana çıkarmıştır. İki değişkende de gözlemleme kolaylığı, politika araçları ile doğrudan etkileşim kurabilmeleri ve gecikme olmayışı nedenlerinden ötürü uygulanan politikanın daha sağlıklı bir biçimde işlemesine olanak sağlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı; TCMB'nin uyguladığı yeni para politikası çerçevesinde fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçlarına yönelik kullandığı parasal aktarım kanallarından döviz kuru ve banka kredi kanallarının etkinliğinin 2011:01-2018:01 dönemi için Yapısal VAR (SVAR) modeli ile analiz etmektir. Ampirik inceleme ile TCMB'nin hedefleri doğrultusunda uygulanan para politikalarının etkinliği parasal aktarım kanalları ile belirlenen amaçlarla ilişkilendirmek istenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda fiyat istikrarının gerçekleşmediği, finansal istikrarın döviz kur ve banka kredi kanallarının işlemesinden dolayı piyasada var olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crisis that occurred in the US in 2008 quickly gained a global dimension, spreading to many countries. Countries seeking to control the crisis began to use the tools of the new monetary policy by abandoning traditional instruments of monetary policy. From the end of 2010 on Turkey has designed a new monetary policy and put it into practice. Within the scope of the new monetary policy strategy, financial as well as price stability has begun to be taken into consideration. The main purpose of price stability and financial stability is intended to be affected with the help of interest rates and required reserve ratios used by the Central Bank and the credit and exchange rate channels, one of the monetary transmission mechanism channels. The CBRT had brought these two channels into the fore front in order to make the process more understandable and observable. Ease of observation in both variables has provided the policy to be implemented healthfully because of its direct interaction with policy tools and their lack of delay. The main purpose of this study is to analyze the monetary transmission channels used for price stability and financial stability in the framework of the new monetary policy implemented by the CBRT for the period 2011:01-2018:01 through structural VAR (SVAR) model. By empirical analysis, it was aimed to relate the monetary policies implemented in line with the objectives of the CBRT to the objectives determined by the effectiveness monetary transmission channels. As a result of the findings obtained, it has been revealed that price stability is not realized and that financial stability exists in the market due to the processing of foreign exchange rate and bank credit channels.