Bölgesel yenilik sistemlerinin etkinliği üzerine bir uygulama: Türkiye istatistiki bölge birimleri sınıflandırması düzey 1 örneği
Regional innovation systems effectiveness of an application: Turkey nomenclature of territorial units for statistics level 1 example
- Tez No: 513308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bölgesel yenilik sistemi, bölgesel düzeyde bilginin üretilmesi, kullanılması ve yayılımının sağlanmasıyla ilgili (bölgedeki işletmeler, kamu kurumları, finansman sağlayıcılar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, araştırma kuruluşları ve diğer ilişkili kuruluşlar) aktörler arası etkileşim ağı olarak tanımlanabilir. Bölgesel yenilik sistemlerinde coğrafi olarak aracılık edilen bilgi dışsallıklarının rolü, araştırma politikasında önemli bir sorun haline gelmektedir. Her ne kadar yenilik süreci ekonomik büyümenin çok önemli bir yönü olsa da, yenilikleri ölçme sorunu henüz tam olarak çözülememektedir. Bu analizde yer alan ana problem, ekonomik açıdan yararlı yeni bilginin ölçülmesidir. Bu çalışmada Türkiye' de istatistiki bölge birimleri sınıflandırması Düzey 1 bölgeleri kapsamında bölgelerin yenilik sistemlerinin belirleyicilerini ve kalitesini ölçmek için temel regresyon analizi ile bilgi üretim fonksiyonu kavramı kullanılarak araştırılmaktadır. Yenilik üretmede patent sayımları ile ilgili verilerin coğrafi olarak mümkün olan en düşük düzeyde toplanması ve Ar-Ge kaynaklarının yanı sıra, çeşitli bölgesel değişkenlerin bölgesel yenilik sisteminin verimliliği üzerindeki etkisi en küçük kareler regresyonuna dayalı bir karşılaştırmasını sunmaktadır. Ampirik bulgular neticesinde bilgi üretim fonksiyonunun, Ar-Ge faaliyetlerinin üretkenliğini ve bölgeye özgü değişkenlerin bölgesel yenilik sistemlerinin verimliliği üzerindeki etkisini karşılaştırmak için oldukça yararlı bir yaklaşım olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The regional innovation system can be defined as a network of interactions between actors in relation to the production, use and dissemination of knowledge at the regional level (businesses, public institutions, financial providers, universities, non-governmental organizations, research institutions and other related organizations in the region).The role of geographically mediated knowledge externalities in regional innovation systems has become a major problem in the research policy. Although the innovation process is a very important aspect of economic growth, the problem of measuring innovations has not yet been fully resolved. The main problem involved in this analysis is the measurement of new economic knowledge. In this study, Turkey's measure the level 1 Nomenclature of Territorial Units for Statistics within the scope of one of the determinants of innovation and the quality of the system are investigated using basic regression analysis with the knowledge production function concept.A comparison based on regression of least squares regression to measure the effect of various external regional variables on the productivity of the regional innovation system is presented, as well as the geographically possible lowest possible collection of R&D resources on patent counts for innovation generation. As a result of the empirical findings, it is concluded that the knowledge production function is a very useful approach to compare the productivity of R&D activities and the effect of region-specific variables on the productivity of regional innovation systems.