II. Dünya Savaşı sonrasında, CHP hükümetlerinin dış politikaya yönelik propaganda faaliyetleri (Amaçlar, araçlar, yönelişler)
Propaganda activities of CHP governments for foreign policy after the Second World War (Aims, means, orientation)
  1. Tez No: 513314
  2. Yazar: MELİH DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TONTA AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 852
Özet
Bu çalışma II. Dünya Savaşı sonrasında, Türkiye'nin milli güvenlik algılamasında yaşanan değişiklik nedeniyle CHP Hükümetlerinin 1945-1950 yılları arasında dış politikaya dayanan propagandasını değerlendirmektedir. II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin hemen akabinde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Türkiye ile imzaladığı 1925 tarihli Dostluk ve Saldırmazlık Anlaşmasını yenileme teklifi karşısında istediği Boğazlarda üs ve Kars-Ardahan toprak talepleri, Türk dış politikasını milli güvenlik ekseninde değişime uğratmıştır. Sovyet Rusya'dan kaynaklanan endişe ve kaygılar sebebiyle, Cumhuriyet Halk Partisi Hükümetleri, olası bir Sovyet işgaline veya müdahalesine karşı koyabilmek ve aynı zamanda ABD ve İngiltere gibi ülkelerden destek alabilmek üzere 'Milli Birlik Propagandası' diyebileceğimiz kapsamlı bir propaganda faaliyeti yürütmüştür. Bu doğrultuda çalışmamız, 1945-1950 yılları arasında, CHP Hükümetlerinin milli güvenliğe dayanan dış politikasından kaynaklanan fikirlerini, telkin etmek üzere propagandayı hangi amaçlarla ve araçlarla kullandığını göstermeye ve ayrıca propagandanın tarihsel süreçte nasıl bir yöneliş gösterdiğini tespit etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study considers the propaganda used in foreign policy by Republican People's Party (RPP) governments due to the changes in the perception of the national security concerning the foreign policy. Just after the end of Second World War Turkish foreign policy underwent a change in the axis of national security in the face of Union of Soviet Socialist Republics' (USSR) demand for military base in Bosphorus and land in Kars and Ardahan cities facing the proposal of Turkey to renew Friendship and Aggression Agreement signed in 1925.Facing the concerns about USSR, RPP governments carried out comprehensive propaganda activities called“National Unity Propaganda”to withstand a possible occupation and interference of USSR and to gain support from countries like USA and UK. Accordingly, our study attempts to demonstrate which aims and means RPP Governments use propaganda to indoctrinate its thoughts deriving from the foreign policy based on national security and to determine how the propaganda was oriented during the concerning historical process. While addressing the means of propaganda conducting by RPP governments with regards to all sources of government and RPP, the fact that the mass communication, especially media is in the foreground necessitated considering the media with regards to propaganda.