Rus resim sanatında Gezginler (Peredvjnhkı) grubunun oluşumu ve etkileri
Formation and influences of the travelers (Peredvjhniki) in Russian art
  1. Tez No: 513313
  2. Yazar: ŞEYDANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR JAFAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
19. yy'ın ikinci yarısında İmparatorluk Sanat Akademisi'nde yetişen bir grup öğrenci, Akademi kuruluna başvurdu. Bitirme tezi konularını özgürce istedikleri konulardan seçmek için talepleri belirtildi. Buna rağmen Akademi Kurulu; geleneksel düzendeki gibi onlardan eski sistemi devam ettirerek kurulun verdiği konulara sadık kalmaları gerektiğini açıkladı. İsteklerine olumsuz cevap alan öğrenciler“Serbest Sanatçı”adı altında özgür kalmak istediklerini söylediler. Öğrencilerin bu istekleri de karşılıksız kalınca, bunun üzerine başkaldırı ve eylem olarak akademi terk edildi. Artık bağımsız olan öğrencilerin sergilediği bu tutum, 1863 yılında özgün bir başkaldırı niteliği taşıdı. On dört öğrenci diploma resmi konusu olarak verilen temayı, yapmayı reddederek akademiden ayrıldı. Daha sonra, Petersburg'da; amacı insanların günlük yaşamıyla ilgili resimler yapmak ve bunları Rusya'nın farklı yerlerinde sergilemek olan bir birlik kuruldu. Birliğin üyeleri Vasili Adası'nda bir alan tuttu, burada yaşamlarını sürdürdü ve eserler ortaya çıkarıldı. Atölye olarak kullanılan ortak bir çalışma alanı ve kendilerine özel odaları bulunan sanatçılar, sipariş üzerine üretip sattıkları ikona ve resim çalışmalarıyla tanınmaya başlandı. Kazandıkları maddi gelir ile, eserlerini Rusya'daki farklı şehirlerde sergilemek düşüncesiyle, 1870 yılında Gezgin Ressamlar Birliği kuruldu. Bu birliğin en önemli amacı sanatçıların ürettikleri eserlerini Petersburg, Moskova ve diğer şehirlerde sergilemekti. Zaman geçtikçe Rusya' da tanındıkları kadar, yurtdışında da beğeni ve saygınlık kazanan birlik üyelerine ve bu sergilere katılan sanatçılara Gezginler Grubu“Peredvijhniki”adı verildi. Bu tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemleri kullanıldı. Konu ile ilgili literatür taraması yapılarak kaynak toplandı. Rus Resim Sanatında Gezginler (Peredvijhniki) Grubu'nun Oluşumu ve Etkileri adlı araştırmamda ki amaç; günümüze kadar gelmiş çok önemli eserler üreten bu birlik hakkında yeterli bilgi ve kaynak olmaması, bu birlik hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak isteyenlere kaynak oluşturmak düşüncesiyle Gezginler (Peredvijhniki) Ressamlar Grubu'nun oluşumuna dikkat çekmekti.
Özet (Çeviri)
In the second half of the 19th century a group of students from the Imperial Academy of Arts applied to the Academy's board. They requested to select their graduation thesis subjects freely from the topics they want. However, the Academy Board clarified that they would have to maintain the standarts traditionally as they used to be before and stick to the issues of the board. Students who were responded negatively to their requests said they wanted to be free under the name of“Freelance Artist”. When the students' demands weren't met, the academy was abandoned as a rebellion. This attitude was a unique rebellion in 1863. Fourteen painters resigned from the Academy by refusing to study proposed theme topic. Later, they formed an association in Petersburg to make pictures about the daily life and to exhibit them in different parts of Russia in protest of academic restrictions. Members of the Association located in Vasili Island where they committed themselves to populist themes painted in an accessible realist style. The artists, who had a common workspace and their own rooms, became genuinely popular for their iconic and artistic works they produced and sold. As they produced the income necessary to pursue their careers, they formed the“Society for Traveling Art Exhibitions,”in 1870, with the idea of exhibiting their works in different cities in Russia and these painters became known as“Peredvizhniki' as they progressed and reached much wider audience. In this thesis, qualitative research methods were used. The literature was searched and the source was collected. The purpose of the research under the name of the formation and influences of the Peredvijhniki in Russian Art is to draw the attention to the formation of ”Society for Traveling Art Exhibitions," in order to provide sufficient information and resources about this unity which produced very important works and to create a source for those who want to have wider knowledge about this union.