Türkiye'de 1983-1995 döneminde konsolide bütçe harcamalarının ekonomik açıdan gelişimi
- Tez No: 51332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MECİT EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu tezin amacı öncelikle, kamu harcamalarına ilişkin teorik çerçeveyi vermek daha sonra da Türkiye'de kamu harcamalarının ekonomik açıdan gelişimini incelemektir.Genel olarak,kamu harcamaları devletin ekonomi politikasına ulaşmak için sahip olduğu arçlardan birtanesidir.Bununla birlikte,kamu harcamalarının tanımı üzerinde ortak bir görüş birliği olmadığı belirtilmelidir.Dolayısıyla kamu harcamalarıyla ilgili farklı görüşler ve tasnifler sözkonusudur.Kamu harcamaları üretimi,tüketimi, istihdam düzeyini ve bölgesel dengesizlikler üzerinde etkilidir. Ayrıca, enflasyon, deflasyon ve stagflasyonla mücadelede kullanılabilir.Fakat bu kullanım gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bazı farklılıklar göstermektedir.Türkiye'de kamu harcamalarının gelişimi ile ilgili olarak; ilk olarak, ekonomik açıdan kamu harcamalarını bileşiminin Gayrisafi Milli Hasıla ve toplam kamu harcamalarına oranlan ele alınarak oransal gelişimi incelenmiştir.Buna ek olarak, kamu harcamalarının bileşimi ayrıca, yıllık araş oranlan gözönünde bulundurularak ele alınmıştır. İkinci olarak, ekonomik sınıflandırmaya göre harcamalardaki değişikliklerle gayrisafi milli hasıladaki değişiklikler arasasındaki kesin ilişkiyi saptamak ve herbir kamu harcaması payındaki göreli büyüme oranlarını karşılaştırabilmek için harcamaların gelir esneklikleri hesap edilmiştir. Üçücü olarak ise,nüfus boyutu incelemeye eklenerek, kişi başına kamu harcaması ve kişi basma cari,yatırım ve transfer harcamalarının dönem içindeki artış oranlan hesaplanarak karşılaştırmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the theoritical framework for the public expenditures as well as the development of them in Turkey with an economical point of view.Generally speaking, public expenditures are one of the means in the goverment's hands to reach its economic policy.Hovewer, the fact should be noted that there is no common point of view on the definition of public expenditures.Therefore, there ara diffirent views and classifications related to public expenditures.Public expenditures affect production, consumption, employmet and reginol unbalances. They ara used in tackling inflation, deflation and stagnation.This shows may diffirences in developed contries and in developing contries. As regards the development of public expenditures in Turkey; First, the ratioal development of the public expenditures is examined by taking into account the rate of the components of them to the Gross National Product and to the total public expenditures. In addition, the composition of public expenditures is also examined by taking into account the rates of the yearly increases. Second, according to the economical classification the income flexibility of the public expenditures is accounted to determine the special relationship between the variations in publuc expenditures and those in Gross National Product and also to be able to make a comparison between the two. Third, as anether variable, population is included to the scope of the examination and the rate of public expenditure per person and the rate of the increase in current investment and transfer expenditures in a given period, many comparisons made between them.