Laparotomı̇k ve laparoskopı̇k myomektomı̇lerı̇npostoperatı̇f komplı̇kasyonlar açısından değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of abdominal and laparoscopic myomectomies with respect topostoperative complications
  1. Tez No: 513326
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZEL
  3. Danışmanlar: UZMAN H. FEHMİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı myoma uteri nedeniyle uygulanan abdominal veya laparoskopik myomektomi yönteminin postoperatif komplikasyon ve ameliyat sonrası fertilite üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2003-2007 yılları arasında Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde myomektomi yapılmış toplam 221 hastanın dosyası rektospektif olarak incelendi. Hastalar uygulanan cerrahi yönteme göre 2 gruba ayrıldı. 136 hastaya abdominal myomektomi, 85 hastaya laparoskopik myomektomi uygulanmış olup gruplar birbiriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, sigara içimi, geçirilmiş batın operasyonu ve geçirilmiş pelvik enfeksiyon öyküsü, postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı ve ileus görülme bakımından anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Ortalama parite sayısı, laparoskopik myomektomi grubunda anlamlı olarak fazla idi (p =0.018).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the postoperative complications of laparoscopic and abdominal myomectomy procedures for the myoma of uterus and their effects on postoperative fertility. Material and Methods: In this study, we retrospectively evaluated 221 cases who were performed myomectomy operation at Suleymaniye Obstetrics and Gynecology Hospital between 2003-2007. All cases were divided into two groups with respect to the surgical procedure performed. 136 patients were in the abdominal myomectomy (AM) group, 85 patients were in the laparoscopic myomectomy group and the groups were compared. Results: There is no significant difference in age, smoking, history of abdominal surgery, pelvic infection, postoperative need for transfusion, and ileus between the groups. The mean number of parity was higher in the laparoscopic myomectomy group.