Lomber disk hernisine bağlı kronik radiküler ağrılı hastalarda pulse elektromanyetik alan tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkinliği
Effectiveness of pulse electromagnetic field therapy on pain, functional status and quality of life in patients with chronic radicular pain due to lumbar disc herniation
  1. Tez No: 513327
  2. Yazar: MONA NASIRI ALGHOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN SONEL TUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Lomber Disk Hernisine Bağlı Kronik Radiküler Ağrılı Hastalarda Pulse Elektromanyetik Alan Tedavisinin Ağrı, Fonksiyonel Durum ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkinliği:Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Giriş ve Amaç:Lomber bölge kas iskelet sistemi ağrılarının en sık görüldüğü lokalizasyondur. Bel ağrısı oldukça maliyetli olup ABD'de 1998 yılında buna yönelik sağlık masraflarının 26.3 milyar dolara ulaştığı bildirilmiştir. Bel ağrısı tedavisinde farmakolojik ajanlar, fizik tedavi uygulamaları ve egzersizler başta olmak üzere çeşitli yaklaşımlar mevcuttur. Pulse elektromanyetik alan (PEMA) tedavisi, son yıllarda kas iskelet sistemi sorunlarında yaygın olarak kullanılan, kolay uygulanabilir, güvenli ve nispeten yeni bir fizik tedavi modalitesidir. Literatürde lomber disk hernisine bağlı kronik radiküler ağrılı hastalarda PEMA tedavisinin etkinliğine dair yapılan çalışmaların sayısı yetersizdir. Bu nedenle çalışmamızda, lomber disk hernisine bağlı kronik radiküler ağrılı hastalarda fizik tedaviye ek olarak uygulanan PEMA tedavisinin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesindeki iyileşmede tek başına fizik tedaviye üstün olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif randomize çift kör sham kontrollü olarak tasarlandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniği'ne Ocak 2016 ile Şubat 2018 tarihleri arasında mekanik karakterli bel-bacak ağrısı şikayeti ile başvuranve MRG ile lomber disk hernisi tanısı konulan hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 50 gönüllü hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalarrandomize olarak PEMA ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki gruba da 3 hafta süreyle toplam 15 seans Hotpack ve Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) uygulandı. Tedavi grubuna bu tedaviye ek olarak PEMA; kontrol grubuna ise sham PEMA uygulaması yapıldı. Bu grupta cihazın sadece ışığı çalıştırılıp, PEMA tedavi uygulaması yapılmadı.Tüm hastalar aynı hekim (Dr. Mona NASİRİ ALGHOU) tarafından tedavi öncesi, tedavi bitiminde ve tedavi sonrası 4.haftada vizüel analog skala (VAS), Modifiye Schober testi, Düz bacak kaldırma testi (DBKT), Douleur Neuropathique 4 (DN4), Roland-Morris disabilite anketi (RMDA) ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirildi. Hastaların körlüğünü sağlamak amacıyla tüm randomizasyon ve tedaviler aynı fizyoterapist (HK) tarafından uygulandı. Hastaların tedavi süreleri boyunca parasetamol grubu analjezik almalarına izin verilmiştir, ayrıca hastalarda oluşan yan etkilerde sorgulanarak kayıt edildi. Bulgular: Toplam 45 hasta çalışmayı tamamladı (PEMA grubunda 23, kontrol grubunda 22).Hastaların yaş ortalaması 45,36 ± 10,74 (20 – 63) olarak hesaplandı. Çalışmaya 30 (%66,7) kadın, 15 (%33,3) erkek hasta katıldı. Çalışma başlangıcında, her iki gruptaki hastaların demografik özellikler, hastalık süresi, ek hastalık, ek ilaç kullanımı, ağrı olan taraf ve diğer değişkenlerin başlangıç değerleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Her iki grupta da VAS, DBKT ve DBK derece değerlerinde hastaların başlangıç değerlerine göre tedavi sonrasında iyileşme olduğu görüldü (p 0,05). Nöropatik ağrı ve nöropatik ağrı puan değerleri kontrol grubunda zaman içerisinde bir farklılık göstermezken, tedavi grubunda tedavi sonrası 1. ayda iyileşme olduğu saptandı (p< 0,01). M. Schober için kontrol grubunda zamana göre bir değişim gözlenmezken (p = 0.27) tedavi grubunda zamanla M.Schober değerinin arttığı görüldü (p < 0.01). Kontrol grubunda RMDA başlangıç değerleri tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Pulse Electromagnetic Field Therapy on Pain, Functional Status and Quality of Life in Patients with Chronic Radicular Pain due to Lumbar Disc Herniation, Thesis, Ankara, 2018. Introduction and aim:Lumbar region is the most common localization of musculoskeletal pain.Low back pain is very costly, and in 1998, it was reported that health care costs in the US reached 26.3 billion dollars.In the treatment of low back pain, various approaches are available, mainly pharmacological agents, physical therapy applications and exercises.Pulsed electromagnetic field (PEMF) therapy is a an easy-to-apply,safe, and relatively new physical therapy modality that has been widely used in recent years for musculoskeletal problems. In literature, the number of studies on the efficacy of PEMF treatment in patients with chronic radicular pain due to lumbar disc herniation is inadequate.Therefore, we aimed to investigate whether PEMF treatment in addition to physical therapy in patients with chronic radicular pain due to lumbar disc herniation is superior to physical therapy alone in improving pain, functional status and quality of life. Materials and Methods:This study was designed as a prospective randomized double-blind sham control.Between January 2016 and February 2018, among the patients who were referred to the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Ankara University Faculty of Medicine, with complaints of mechanical back-leg pain, and diagnosed with lumbar disc hernia by MRI, 50 volunteers who met the inclusion criteria for the study were included in the study. Patients were randomly divided into two groups, PEMF treatment and control.A total of 15 sessions of Hotpack and Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) were administered in both groups for 3 weeks. In addition to this treatment, PEMF was applied to treatment group; sham PEMF was applied to the control group.In control group, only the device was turned on and no PEMF treatment was performed. All patients were evaluated by the same physician ( Mona NASİRİ ALGHOU, MD) before treatment, at the end of the treatment and at the end of the 4th week by using visual analogue scale (VAS), Modified Schober test, Straight leg raise test (SLR), Douleur Neuropathique 4(DN 4), Roland Morris Disability Questionnaire (RMQ) and Nottingham Health Profile (NHP).All randomizations and treatments were performed by the same physiotherapist (HK) to provide blindness to the patients.Patients were allowed to take paracetamol group analgesics during the treatment periods and the side effects that occurred in the patients were also questioned and recorded. Findings:A total of 45 patients completed the study (23 in the PEMF group and 22 in the control group). The mean age of the patients was calculated as 45.36 ± 10.74 (20 - 63). Thirty (66.7%) female and 15 (33.3%) male patients participated in the study. At the beginning of the study, no significant difference was found between the initial values of demographic characteristics of the patients, duration of illness, additional disease, additional drug use, pain, and the other variablesin both groups. In both groups, VAS, SLR and SLR degrees were found to be improved after treatment according to baseline values (p 0 , 05).