Prematüre yenidoğanlarda eritrosit transfüzyonu sırasında uygulanan farklı beslenme protokollerinin intestinal oksijenizasyon üzerine etkisi
The impact of different feeding strategies during packed red cell transfusion on intestinal oxygenation in premature neonates
  1. Tez No: 513328
  2. Yazar: SEVGİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SELVA BİLGEN, UZMAN HÜLYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ: Prematüre bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki izlemleri sırasında tekrarlayan kan transfüzyonlarına gereksinim duymaktadırlar. Son yıllarda eritrosit transfüzyonu ile NEK gelişimi arasındaki ilişki üzerinde durulmuş ve transfüzyondan hemen sonra ya da 48 saat içinde gelişen NEK, transfüzyon ilişkili nekrotizan enterokolit (transfusion related NEC-TR-NEC) olarak tanımlanmıştır. NEK gelişimi endişesi ile prematüre bebekler bazı merkezlerde transfüzyon süresince beslenmez iken, bazı merkezlerde beslenmeye devam edilmektedir. Çalışmamızın amacı NEK korkusu ile eritrosit transfüzyonu sırasında uygulanmakta olan farklı beslenme protokollerinin, intestinal oksijenizasyon, beslenme intoleransı ve NEK gelişimi üzerine etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya gebelik yaşı 32. gestasyon haftasının altında olan ve eritrosit transfüzyon kararı verilen 45 bebek alındı. En az 30 ml/kg/gün enteral beslenen hastalar transfüzyon esnasındaki beslenme şekillerine göre üç farklı gruba randomize edildi: Grup 1'de eritrosit transfüzyonu sırasında beslenme kesilirken; grup 2'de beslenme %50 azaltıldı; grup 3'de ise beslenmeye aynen devam edildi. Tüm olguların mezanterik ve serebral oksijen satürasyonu (rSO2) INVOS Cerebral/Somatic Oximeter cihazıyla alın ve göbek altına yapıştırılan problarla, transfüzyondan iki saat önce, transfüzyon sırasında dört saat ve sonrasında 48 saat süresince ölçülerek kayıt edildi. Grupların rSO2 ölçüm ortalamaları (transfüzyon öncesi, sırasında ve sonrasında), fraksiyone doku oksijen ekstraksiyonları (FTOE) ve serebral- mezanter rSO2 oranı (SCOR) gruplar arasında karşılaştırıldı. Tüm grupların rSO2 ölçüm değerleri ile NEK ve beslenme intoleransı ilişkisi araştırıldı. Verilerin analizi“SPSS for Windows 21”paket programında yapıldı BULGULAR: Çalışmamızda tüm grupların demografik özellikleri değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Çalışmaya alınan bebeklerin ortalama gebelik haftası ve doğum ağırlıkları sırasıyla 28,9±2,6 hafta; 1070±333 gram bulundu. Olgularda mezanter rSO2 ölçümlerinde bazal değerlere göre transfüzyon sonrasında anlamlı bir artış olduğu saptandı (p0,05). Çalışmada toplam sekiz bebekte (grup 1'de iki, grup 2'de bir ve grup 3'de beş) NEK, onbir bebekte beslenme intoleransı gelişti. TR-NEK geliştiren bebeklerin gestasyon haftaları daha küçük olmakla birlikte bu fark istatistiksel anlamlılıkta değildi. Beslenmenin devam edildiği grup 3'te daha fazla NEK görülmüş olsa da, bu artış istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Especially neonates, who are smaller than 32 weeks of gestational age, need multiple transfusions during their hospital stay. Recent evidence suggest a relation between antecedent erythrocyte transfusions and an increase in NEC. It has been reported that transfusion related NEC (TR-NEC) tend to occur immediately and up to 48 hours post-transfusion. The aim of this study is to investigate the effect of different feeding strategies applied during erythrocyte transfusion on intestinal oxygenation, feeding intolerance and TR-NEC development in premature infants. MATERIAL AND METHOD: Preterm infants who were fed at least 30 ml/kg /day, and were going to have an erythrocyte transfusions were divided into three groups: Group 1: feeding was stopped during transfusion; group 2: feeding volume was reduced by 50%; group 3: feeding was continued with the same volume during transfusion. In all patients, mesenteric and cerebral oxygenations were measured with INVOS Cerebral/Somatic Oximeter (Covidien, Boulder, CO) device. Near Infrared Spectroscopy (NIRS) measurements and somatic-cerebral oxygenation ratios (SCOR) were compared before (2 hours), during (4 hours) and after (40 hours) the transfusion period. The presence of feeding intolerance and NEC (defined as Bell stage II or greater) were recorded. 'SPSS for Windows 21' program was used to analyze the data. RESULTS: The demographic characteristics were similar among the groups. Fourty-five (n:45) neonates with a mean gestational age of 28,9±2,6 weeks, and a birth weight of 1070±333 grams were included in the study. When we compared cerebral, mesenteric rSO2, FTOE and SCOR values (before-during-after transfusion) among the groups, there was no significant difference between the groups.