Control of time-delayed systems with experimental applications
Zaman gecikmeli sistemlerin deneysel uygulamalarla kontrolü
  1. Tez No: 513334
  2. Yazar: NECDET SİNAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kontrol teorisi açısından, zaman gecikmesinin etkilerini anlamak kontrol mühendisliğinde yarım asrı aşkın süredir çalışılan önemli bir sorundur. Daha doğrusu, kararlı bir geri beslemeli sistem, bazı gecikme değerleri ile kararsız hale gelebilir, aynı zamanda, gecikmenin uygun bir şekilde seçilmesi, kararsız bir sistemi kararlı kılabilir veya kontrol performansını artırabilir; bu paradoks, zaman gecikmeli sistemleri çok cazip hale getirmektedir. Bu tezde zaman gecikmeli sistemlerin yeteneklerini geliştirmek için, bir takım yeni kontrol şemaları önerilmekte ve deneysel olarak gerçeklenmektedir. Kararlılık analizi detaylı olarak tartışılmıştır. Öncelikle, gecikmenin olumsuz etkisini göz önünde bulundurarak, birtakım öngörü tabanlı kontrol stratejileri önerilmektedir. Önerilen kontrol stratejilerinin sisteme ekstra gürbüzlük kazandırdığı ve kapalı çevrim sistem performansını arttırdığı gözlenmektedir. Ayrıca, farklı bir perspektiften bakılarak, zaman gecikmesinin olumlu etkileri araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, gecikmeye dayalı kontrol şemaları tasarlanmıştır. Kontrol yöntemleri önce benzetimlerle test edilmiş ve daha sonra gerçek sistemlere deneysel olarak uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar bazı performans kriterleri açısından grafiksel olarak ve tablo halinde sunulmaktadır. Sonuçlara göre, önerilen kontrol algoritmaları, gürültü, iç/dış bozucular ve belirsizlikler varlığında zaman gecikmeli sistemleri kontrolünde daha etkindir.
Özet (Çeviri)
Time delay is an important problem in control engineering that has been working for more than half a century. More precisely, a stable feedback system may become unstable for some delay value yet, a delay value may stabilize an unstable system or enhance the control performance, and this paradox makes time delay systems very attractive. A number of novel control schemes are presented in the thesis and analysed in order to improve the capabilities of control systems. First, considering the negative effect of delay, a number of predictor based control strategies are proposed for different system types. It is observed that the proposed control strategies give extra robustness and improve the capability of the control systems. Second, from a different perspective, the favourable effects of the time delay are investigated. Toward this goal, delay-based control schemes are designed and experimentally applied to an electromechanical system. The control methods are tested in simulations and then experimentally applied to real systems. The experimental results are presented graphically and tabulated in terms of some performance measures. According to the results, the proposed algorithms are very effective in controlling the time delay systems in the presence of noise, internal/external disturbances, and uncertainties.