Sessiz serebral iskemi belirteçi olarak karotis arter stentleme öncesi ve sonrası bakılan iskemi modifiye albümin
Ischemia modified albumin before and after carotis artery stenting AS A marker of quiet cerebral ischemia
- Tez No: 513335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Sağlık bakanlığı 2010 verilerine göre ülkemizde inme, iskemik kalp hastalıklarından sonra mortalitenin ikinci en sık nedenidir. Özürlülüğün en sık nedeni ise inmedir. Tahmin edilen inme prevalansı yaşla birlikte artar. Önemli oranda karotis arter stenozu 60-79 yaşlarındaki hastaların yaklaşık % 0,5'inde görülürken, 80 yaş ve üstü hastaların yaklaşık % 10'unda görülür. Tüm iskemik inme olgularının yaklaşık % 20-25'nin nedeni kraniyoservikal aterosklerozdur. Asemptomatik karotis arter darlığı % 75'in altında ise yıllık inme riski %1,3 iken, darlık %75'in üzerindeyse yıllık inme ve geçici iskemik atak (GİA) riski %10,5'e çıkmaktadır. Bu çalışmada klinik bulgu vermeyen karotis darlığında stentlemeden önce ve 14 gün sonra iskemi modifiye albümin (İMA) düzeyi bakılarak sessiz iskemi varlığının çalışılması amaçlanmıştır. Çalışmaya kliniğimize başvuran akut inme bulguları olmayan hastalar alındı. İskemik kalp hastalığı, pulmoner emboli, iskelet kası iskemisi ve ileri dönem böbrek yetmezliği gibi İMA düzeyinde yüksekliğe yol açan hastalığı olanlar dışlandı. Çalışmaya alınan hastalardan (n=32) karotis arter stentlemeden önceki 24 saat içinde ve 14 gün sonra kan alınarak santrifüj edildi ve -20 derecede saklandı. Tüm numuneler aynı gün çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISCHEMIA MODIFIED ALBUMIN BEFORE AND AFTER CAROTIS ARTERY STENTING AS A MARKER OF QUIET CEREBRAL ISCHEMIA According to ministry of health 2010 datas, stroke is the second most common cause of mortality after ischemic heart disease in our country. The most common cause of disability is stroke. The estimated stroke prevalence increases with age. Approximately 0,5 % of patients aged 60-79 have significant stenosis of carotid artery, and approximately 10 % of patients over 80 years of age have significant stenosis. Craniocervical atherosclerosis is the cause of about 20-25 % of all ischemic stroke cases. If the asymptomatic carotid artery stenosis is below 75 %, annual stroke risk is 1,3 %, stenosis is above 75 % annual stroke and transient ischemic attack (TIA) risk is 10,5 %. In this study, it was aimed to investigate the level of ischemia-modified albumin (IMA before and 14 days after stenting to show presence of silent ischemia in the carotid artery stenosis which does not give clinical findings. Patients who did not have acute stroke findings were referred to our clinic studied. Patients with high IMA levels such as ischemic heart disease, pulmonary embolism, skeletal ischemia and advanced renal failure were excluded. Blood of the studied patients (n = 32) was centrifuged and stored at -20 °C, within 24 hours before and 14 days after carotid artery stenting. All samples were run on the same day.