Multiphysics modeling of Ge2Sb2Te5 based synaptic devices for brain inspired computing
Beyinden esinlenen hesaplamalar için Ge2Sb2Te5 tabanlı sinaptik cihazların multifizik modellenmesi
- Tez No: 513344
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY, ÖĞR. GÖR. BAYRAM BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beynin yapısındaki sinapsları taklit etmek için üretilen nano boyutlardaki cihazların modellenmesi, insan beyninden ilham alan hesaplama sistemlerinin geliştirilmesinde temel bir rol oynamaktadır. Faz-değişim malzemesi kullanan bu sinaptik aygıtlar, krosbar mimarisi ile paralel olarak bağlandığında, insan beyni ile hız, enerji ve kapladığı hacim bakımından kıyaslanabilir bir performans göstermektedir. Bu çalışmada ise faz-değişim malzemesi kullanılarak üretilen seri bağlanmış hafıza ve seçiciden oluşan tek bir sinaptik aygıtın, elektrotermal özellikleri modellenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, sonlu element yöntemi tabanlı bir simülasyon yapısı sunulmuş, sinaptik cihazın hafıza kısmının elektriksel, ısıl ve olasılıksal faz-değişim dinamikleri modellenmiştir. Ek olarak, hafıza kodlanmasını sağlayan amorf ve kristal hallerinin arasındaki kademeli geçişin nano saniye uzunluğundaki voltaj vuruşlarıyla yapılabildiği gösterilmiştir. İkinci kısımda, sinaptik cihazın seçici kısmının zamanla elektriksel iletkenliğinin değişimi ve doyumu, sıcaklık ve zamana bağlı olarak modellenmiştir. Geliştirdiğimiz model, 8 nm teknolojisi ile üretilmiş cihazlarda ilk defa gözlemlenen, çok hızlı oluşan elektriksel iletkenlik değişiminin doyumu ile yakın uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling nanoscale devices that emulate the functionality of synapses of the biological brain is a fundamental operation for developing brain-inspired computational systems. Phase-change material based synaptic devices offer promising performance in speed, spatial and power efficiency metrics, up to human brain level, when connected in a massively parallel crossbar array architecture. In this work, we modeled electrothermal characteristics of a single synaptic device consisting of phase-change material based memory and its selector. First, we proposed a finite element method based simulation framework for modeling electrical, thermal and probabilistic crystallization dynamics of the memory unit. Gradual phase transitions that form device memory between amorphous and crystalline states are studied under nanosecond voltage pulses. Second, we implemented time and temperature dependent resistance drift saturation model for phase-change material based selector device. Our model is in close agreement with the ultrafast saturation phenomena which is observed for the first time in fabricated devices with 8 nm node technology.