Ankara kenti ve yakın çevresinin zamansal değişiminin uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak incelenmesi
An analysis of temporal changes of ankara city and surrounding areas using remote sensing (RS) and geographic information system (GIS)
  1. Tez No: 513343
  2. Yazar: İDRİS ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin başkenti Ankara metropoliten alanındaki arazi kullanım değişiminin uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yardımıyla incelenmesi ele alınmıştır. Çalışma alanı sınırı, toplu taşıma hatları ve özel araç ile kent merkezine günlük gidiş ve gelişlerin yapıldığı yerleşim alanlarını ve idari sınırlarını içine alacak şekilde belirlenmiştir. Çalışmada 1990, 2002, 2016 yılı, Landsat görüntüleri kullanılmıştır. Görüntüler üzerinde kontrollü sınıflama yöntemi ile sınıflama yapılmış ve araştırma yıllarına ait görüntüler kıyaslanarak, kentsel arazi kullanımlarındaki değişimler ortaya konmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, kentsel arazi kullanımı 1990 yılında 33.130 hektar iken, 2002 yılında 47.510 hektara yükselmiş ve 2016 yılında ise 67.583 hektarlık bir alanı kapladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, land use change in the Ankara metropolitan area as the capital of Turkey is examined with the help of remote sensing (RS) and geographical information systems (GIS). The boundaries of the study area are determined to include the residential areas and administrative borders of the city center with daily departures and arrivals by public transport lines and private vehicles. In this study, Landsat images taken in 1990, 2002 and 2016 were used. Images were classified by supervised classification method. The images related to the research years were compared and the changes in urban land use were revealed. As a result of the study, it was determined that urban land use increased from 33,130 hectares in 1990 to 47,510 hectares in 2002 and to cover 67,583 hectares in 2016.