Stabil astımlı hastalarda astım kontrol durumu ile nötrofil/ lenfosit oranı, platelet/ lenfosit oranı ve diğer platelet ilişkili inflamatuar değerler (MPV, PCT, PDW) arasındaki ilişki
The relationship between asthma control status, neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and other platelet related inflammatory values (MPV, PCT, PDW) in stable asthmatic patients
  1. Tez No: 513368
  2. Yazar: AHU CERİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDANUR EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Astım hastalarında tedavi semptomlar, fonksiyonel ve inflamatuar parametrelerin kontrolü üzerine odaklanmıştır. Çalışmamızda stabil astımlı hastalarda; astım kontrol durumunun, solunum fonksiyon testi, yaşam kalitesi anketleri, nötrofil/ lenfosit oranı, platelet/ lenfosit oranı ve diğer platelet ilişkili inflamatuar değerler (MPV, PCT, PDW) ile ilişkisi araştırılmıştır. METOD: Çalışmamıza Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran GINA 2016 kriterlerine göre astım tanısı olan, tedavi kullanan 100 olgu alındı. Hastalar AKT' ye göre tam kontrol, kısmi kontrol altında ve kontrolsüz olarak üç sub-gruba ayrıldı. Solunum fonksiyon testi, genel ve astıma spesifik yaşam kalitesi anketleri yapıldı, alınan tam kanda nötrofil/ lenfosit oranı, platelet/ lenfosit oranı ve diğer platelet ilişkili inflamatuar değerler (MPV, PCT, PDW) hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 100 astım tanılı hastanın lenfosit (2556.6 ± 841.3 / mm3 ve 2282.2 ± 610.0 / mm3,p = 0.04, sırasıyla), trombosit (280330 ± 59994 / mm3 ve 55240.0 ± 59537.8 / mm3, p = 0.01, sırasıyla), PCT (0.27 ± 0.05 ve 0.24 ± 0.05, p=0.008, sırasıyla) sayıları sağlıklı gönüllülere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. İki grup arasında nötrofil ( p = 0.1 ), MPV ( p = 0.8 ), PDW ( p = 0.1 ), NLR ( p = 0.6 ), PLR ( p = 0.5 ) açısından anlamlı fark yoktur. Astım hastalarının AKT sonucu ortalaması 18.5 ± 5.4' tür. Grubun % 46 ( n = 46 )‟ sında astım hastalığı kontrol altında değildir, % 39 ( n = 39 )‟ unda kısmi kontrol altındadır, % 15 ( n = 15 )‟ inde ise tam kontrol altındadır. Oluşturulan üç sub-grubun tam kanda bakılan MPV, PDW, PCT değerlerinin kontrolsüz grupta daha yüksek olduğu izlenmiştir ancak sub-gruplar arasında bu değerler açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. NLR ve PLR açısından sub-gruplarda da anlamlı fark yoktur. HAD anksiyete skoru arttıkça, belirtiler, faaliyet ve duygusal skorlar anlamlı düzeyde azalırken, çevresel skorlarda anlamlı değişiklik olmamaktadır. Solunum fonksiyon testi parametreleri ile ilişki araştırıldığında; eozinofil sayısı arttıkça FEV1 ve FEV1/FVC değerinin anlamlı düzeyde azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Biomass süresi ile FEV1 ve FVC arasında negatif yönde anlamlı bir korelasyon vardır. PCT arttıkça FEV1/FVC‟ nin anlamlı düzeyde arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Total IgE ile FVC, eozinofil yüzdesi ve eozinofil sayısı arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon vardır. Astım spesifik hayat kalitesinin tüm komponentleri ile hastalık kontrolü arasında yaş, cinsiyet, anksiyete, VKİ ve FEV1/FVC oranı göz önüne alındığında anlamlı ilişki vardır. Hastalık kontrolü azaldıkça Mini-AQLQ komponentlerinden alınan skorlar anlamlı düzeyde azalmaktadır. SONUÇ: Çalışmamızda astımlı hastalarda beklenildiği gibi tombosit ve lenfosit sayıları yüksek bulunmuş; MPV, PDW ve PCT değerlerinin artışının astımda atak için ön görücü olabileceği; AKT' nin, inflamasyonda öngörücü olabilecek platelet ilişkili parametrelerden MPV, PDW ve PCT ve yaşam kalitesi anketleri ile ilişkisinin saptanması sonucunda klinik kontrolün değerlendirilmesinde, AKT' nin daha uygun ve maliyet açısından etkin olacağı düşünülmüştür. Çalışmamızda hasta sayısının kısıtlılığı önemli bir sorundu; ancak ileride yapılacak daha kapsamlı çalışmaların, platelet ilişkili parametrelerin ve AKT 'nin astım atağındaki klinik önemini daha net bir şekilde ortaya koyabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIMS AND BACKGROUND: In asthmatic patients, treatment focuses on the control of symptoms, functional and inflammatory parameters. In our study, stable asthmatic patients; The relationship between asthma control status, respiratory function test, quality of life questionnaires, neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and other platelet related inflammatory values (MPV, PCT, PDW) were investigated. METHODS: According to GINA 2016 criteria applied to our study chest diseases policlinic, 100 patients who received asthma diagnosis and received treatment were included. Patients were divided into three subgroups with complete control according to ACT, under partial control and uncontrolled. Pulmonary function tests, general and asthma specific quality of life questionnaires were performed, the complete calorie neutrophil / lymphocyte ratio, platelet / lymphocyte ratio and other platelet related inflammatory values (MPV, PCT, PDW) were calculated. RESULTS: Lymphocytes (2556.6 ± 841.3 / mm3 and 2282.2 ± 610.0 / mm3, p = 0.04, respectively), platelets (280330 ± 59994 / mm3 and 55240.0 ± 59537.8 / mm3, respectively) , p = 0.01, respectively), PCT (0.27 ± 0.05 and 0.24 ± 0.05, p = 0.008, respectively) were found significantly higher than healthy volunteers. There was no significant difference between the two groups in terms of neutrophil ( p = 0,1 ), MPV ( p = 0,8 ), PDW ( p = 0,1 ), NLR ( p = 0,6 ), PLR ( p = 0,5 ). The final mean ACT of asthmatic patients is 18.5 ± 5.4. Asthma was not under control in 46% (n = 46) of the group, 39% (n = 39) was under partial control and 15% (n = 15) was in complete control. The MPV, PDW, and PCT values of the three sub-groups were higher in the uncontrolled group but not statistically significant in the sub-groups. There is no significant difference in sub-groups in terms of NLR and PLR. As the HAD anxiety score increases, symptoms, activity, and emotional scores decrease significantly while environmental scores do not change significantly. When the relationship between the parameters of respiratory function test is investigated; As the number of eosinophils increased, the result was that FEV1 and FEV1 / FVC decreased significantly. There is a significant correlation between biomass duration and FEV1 and FVC in the negative direction. As PCT increases, the result of a significant increase in FEV1 / FVC is achieved. There is a significant correlation between total IgE and FVC, percentage of eosinophils and number of eosinophils in the positive direction. There is a significant relationship between all components of asthma-specific quality of life and disease control when the age, gender, anxiety, VKI and FEV1 / FVC ratio are taken into consideration. As the disease control decreases, scores from Mini-AQLQ components are significantly reduced.