Initiatives for BIM adoption in the leading countries
Önde gelen ülkelerde BIM adaptasyonu için girişimler
- Tez No: 513367
- Danışmanlar: DOÇ. ESİN ERGEN PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda inşaat sektörü, teknoloji, proje prosedürleri ve hatta organizasyonel yapılar açısından yeni bir değişim dalgası yaşamaktadır. Bina Bilgi Modellemesi (BIM), AEC endüstrisinde gelişen bir teknolojik ve prosedürel değişimdir. Projeden faydalanılması, sadece verimliliği artırmakla kalmayıp hataları azaltan, aynı zamanda üretkenliği artıran bir işbirliği seviyesi sağlar. Pek çok gelişmiş ülke BIM'i kendi inşaat endüstrilerindeki faydaları nedeniyle benimsemiştir ve bu nedenle uygulama ve uzmanlığı konusunda öncü ülkeler haline gelmiştir. Araştırmanın amacı, BIM görevlilerini ve önde gelen ülkelerde desteği ve uygulamayı teşvik eden girişimleri gözden geçirmekti. Ayrıca, incelenen bazı ülkelerin projelerinde başarılı BIM kullanımı ile ilgili vaka çalışmaları tartışılmış ve sunulmuştur. Araştırma bulguları, önde gelen ülkelerin çoğunun BIM'in kamu projelerinde kullanılmasını zorunlu kıldığını göstermektedir. Birleşik Krallık, Singapur, Finlandiya, Norveç ve Danimarka ulusal bir BIM yetkisi geliştirirken, ABD ve BAE sırasıyla ajanslar ve Dubai belediyesi tarafından BIM şartlarına sahiptir. Hükümet, kurumları aracılığıyla çeşitli girişimleri sunarak BIM uygulamasının başlıca itici gücü olarak görülmüştür. Bu çabalar, proje ekiplerinin artan işbirliğiyle daha verimli olmaları ve endüstride verimlilik artışı gibi somut faydalar sağladı. Üç farklı ülkeden dört vaka çalışması da sunuldu. 2014-2017 döneminde başlayan bu büyük ölçekli projelerin çoğu halen devam etmekte olup, BIM'in nasıl uygulandığını ve bununla ilgili zorlukların nasıl karşılandığını ve sonraki faydalarını açıkça göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, BIM'in uygulanmasındaki zorluklara rağmen, hükümetlerin ve tüm sektör oyuncularının dahil olduğu özel sektörün, önde gelen ülkelerde başarılı BIM'in benimsenmesine yönelik olarak tutarlı bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Buna ek olarak, İngiltere gibi hükümet tarafından uygulanan BIM stratejisi ve BIM politikaları geliştiren ülkeler, endüstri artık BIM seviye 2 uyumlu olduğu için geri kalanı daha geride kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction industry in recent years has been experiencing new wave of change with regard to technology, project procedures and even organizational structures. Building Information Modelling (BIM) is an emerging technological and procedural shift within the AEC industry. Its leveraging in project enables a level of collaboration that not only improves efficiency and reduces errors, but also raises productivity. Many developed countries have adopted BIM in their respective construction industries due to its benefits and hence making them the leading countries on its implementation and expertise. The goal of the research was to review BIM mandates and support in the leading countries and the initiatives that encourage its implementation. In addition, case studies of successful BIM usage in a projects of some countries under review were discussed and presented. Research findings indicate that most of the leading countries made it mandatory for BIM to be used in public projects. UK, Singapore, Finland, Norway and Denmark have developed a national BIM mandate while USA and UAE have BIM requirements by agencies and Dubai municipality respectively. Government through its agencies was found to be the major driver of BIM implementation by introducing various initiatives. It formed regulations and policies that made industry players restructure and come up with new ways to align themselves towards implementation of BIM in their projects. These efforts have resulted in tangible benefits like projects teams being more efficient through increased collaboration as well as improved productivity in the industry. Four case studies were also presented from three different countries. Most of these large scale projects that started within the period of 2014 to 2017 are still ongoing but clearly shows how BIM was implemented and its related challenges faced and subsequent benefits. In conclusion, this research indicate that despite the challenges of implementing BIM, governments and private sector including all the industry players worked coherently towards successful BIM adoption in leading countries. In addition, those countries that had elaborate BIM strategy and BIM policies that were enforced by the government like the UK have come ahead of the rest as its industry is now BIM level 2 compliant.