Ekonomik açıdan dünyada globalleşme ve Türkiye'ye etkileri
Economic globalization in the world and its influences on Turkey
- Tez No: 51337
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ABUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Son yıllarda ulusal ekonomiler giderek uluslararası hale gelmektedir. Bu süreç globalleşme olarak ifade edilmektedir. Globalleşme genellikle, mal ve hizmetlerin milli ve bölgesel sınırları aşarak hareket etmesi yolundaki siyasi engellerin çok taraflı olarak kaldırılması şeklinde ifade edilmektedir. Bu çalışmada, globalleşme süreci, siyasi, kültürel ve ekonomik boyutları ile incelenmiştir. Globalleşmenin ekonomik boyutu ve bunun Türk ekonomisine mevcut ve muhtemel etkileri bu çalışmanın temel ilgi alanlarıdır. Birinci bölümde, globalleşme süreci siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan genel hatlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, ekonomik globalleşmenin finansal, üretim ve işgücü buyutları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümün sonunda ise, globalleşmeye karşıt eğilimlerden de bahsedilmiştir. Son bölümde, ekonomik globalleşmenin Türkiye ekonomisine mevcut ve muhtemel etkileri tartışılmıştır. Sonuçta, ekonomik globalleşme sürecinin gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine etkileri genel olarak değerlendirilmiş ve bu çerçevede Türkiye ekonomisinin durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years national economies have become increasingly international, a process called as globalisation. Globalisation is generally understood to refer to a multinational lowering of policy impediments to the movement of goods and services across national and regional boundaries. In this study, globalisation process has been examined, in terms of its political, cultural and economic dimensions. The economic dimension of globalisation and its existing and possible influences on Turkish economy are the main scope of this study. In the first chapter, the globalisation process was examinedin accordance with its political, cultural and economic aspects, in general outlines. In the second one, economic globalisation was elaborated, with its financial, production and labour force dimensions. At the end of this chapter, some trends against globalisation was also mentioned. In the third chapter, the existing and possible effects of economic globalisation on Türkiye's economy have been discussed. And in the conclusion, the influences of the economic globalisation process on the developing countries' economies were evaluated generally; and within this framework the position of Turkiye's economy was examinated. 130