Şuhut ilçesi Kayabelen köyü Alevilerinde göç ve sosyo-kültürel değişim
Migration and socio-cultural change in the Alevis of Kayabelen village of Şuhut district
  1. Tez No: 513373
  2. Yazar: KAZIM DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'de 1950'li yıllarda başlayan köyden kente göç hareketi önemli değişimlere yol açmış, bundan Aleviler de etkilenmiştir. İnançsal ve kültürel öğelerini yüzyıllar boyunca sözlü kaynak aracılığıyla aktaran kırsal kesimdeki Alevi ocakları, göç nedeniyle bu öğeleri gelecek kuşaklara aktaramama ve yok olma tehdidiyle karşı karşıya gelmişlerdir. Afyonkarahisar'ın Şuhut İlçesi'ne bağlı önemli bir Alevi inanç merkezi olan Kayabelen Köyü de son yıllarda yaşanan köyden kente göç hareketleriyle söz konusu durumun yaşandığı yerlerden biridir. Araştırmanın konusu Kayabelen'de yaşatılmakta olan Alevilik ve onun şekillendirdiği sosyokültürel yapıda kırdan kente göçle meydana gelen değişmelerdir. Çalışmada ilk olarak araştırma ve araştırma alanı tanıtılmış, göç, kentleşme, toplumsal değişme ve Alevilik hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Devamında nitel araştırma tekniklerinden görüşme ve katılımcı gözlem yoluyla hem köy hem de kentsel yerleşim yerlerinde yaşamakta olan Kayabelenli Alevilerden toplanan verilere, bunun sonucunda elde edilen bulgulara ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Kayabelen Alevilerinde inançsal ve kültürel aktarımda göç kaynaklı sorunlar yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration from rural to the urban areas, which started in 1950's in Turkey resulted in some considerable changes. The Alevi community was significantly affected by this movement. The Alevi“ocaks”in rural areas, having transmitted their religious and cultural elements orally over centuries, are now faced with the threat of being not able to transfer them to future generations and getting of extinct because of migration. Kayabelen Village, located in Suhut district of Afyonkarahisar, is one of the settlement areas that experiences such a threat. The present study focuses on Alevism practiced in Kayabelen and transformations that the sociocultural structure has undergone with the migration from rural to urban areas. The study first makes introduction to the research area and provides theoretical information about migration, urbanisation, social change and Alevism. Then, drawing on the data collected from Kayabelen Alevis living both in the village and urban areas through interview and participant observation, which are among qualitative research technics, the study presents a discussion of findings. The findings of this study suggest that that there are migration-based problems in the transmissions of religious and cultural heritage of Kayabelen Alevis.