Şuhut ağzı
The Accent of Şuhut
- Tez No: 64156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRER GÜLSEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
TEZ OZETI Bu tez Afyon'un Şuhut İlçesi ve köylerinde derlemeler yapılarak hazırlanmıştır. Tez hazırlanırken, şahısların konuşmaları kasetlere kaydedilmiştir. Daha sonra bu konuşmalar, defalarca dinlenerek transkribe edilmiştir. Metinler fişlenerek Şuhut ağzı, fonetik ve morfolojik açıdan incelenmiştir. Fonetik ve morfolojik olarak yazı dilimizden farklı şu özelliklerin varlığı tesbit edilmiştir. 1. Şuhut ağzında yazı dilimizdeki ünlülere ilave olarak a, a°, "a, e, u ünlüleri de vardır. 2. Yazı dilimizdeki ünsüzlere ilave olarak ğ, k, 1, P,r,T ünsüzleri de bulunur. 3. Şuhut ağzında r ünsüzü zayıflar ya da düşer. 4. Nadir durumlarda kelime başında ünlü türemesi görülür. 5. Ünlü uyumu bazen bozulur. m6. Çokluk eki, -1A( r ), -nA( r ) 7. Şimdiki zaman eki, -(I)yo( r ) 8. Görülen geçmiş zaman çekiminde zaman ekinin genellikle tonlu şekilleri kullanılır. 9. Gelecek zaman eki, -(A)cA(k) lO.-kAnA zarf fiil eki olarak kullanılır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has been prepared by collecting information from the town of Afyon, Şuhut. In the process of the study, the conversation with the ssample group of the people from Şuhut was recorded to cassettes. After that, these conversation was transcripted by listening a number of times. The next was analysed by filing in terms of the morphological and phonological perspectives. The following points were found to be different from the written language upon the investigaton of it from phonological and morphological perspectives. 1. In addition to the existing vowels in the written language a, a, a, e, u vawels also exist in Şuhut local language. 2. In addition to the existing consonants in the written language g, k, 1, p, r, T consonants also exist.3. r consonants either weaken or drops. 4. Rarely does vowel invent exist at the beginning of the words. 5. Vowel harmonymay sometimes deteriorates. 6. Vowel gradation is seen 7. Haplology and contraction is seen. 8. Plural endings are -nA( r ), -1A( r ). 9. The suffix for present is -yo( r ). 10. For the suffix for past, voicing is generally applied. 11. The suffix for future is -(A)cA(k). 12. There is gerund of -kAnA 13. There is gerund of -kAnAThe negative forms of substantive verb is“değil”.