Türkiye'de özelleştirme, karşılaşılan sorunlar ve çozüm önerileri
Privatization in Turkey, it's problems and recommended solutions
  1. Tez No: 51339
  2. Yazar: ORHAN DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Özelleşme, son yirmi yıldır dünyanın ve ülkemizin ekonomik gündeminde yer alan ve en çok tartışılan konulardan birisidir. Biz de bu tezimiz de özelleştirmeyi özellikle Türkiye açısından ele alarak son on yıldaki uygulamaları, karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini sunmaya çalıştık Çalışmamızın birinci bölümünde özelleştirme kavramı üzerinde durularak özelleştirmenin amaçlan ve yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde dünyadaki önemli özelleştirme uygulamaları ve bu uygulamaları gerçekleştiren ülkeler, üçüncü bölümde ise Türkiye'deki özelleştirme uygulamaları ayrıntılı olarak izah edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise tezimizin temel amaçlarından biri olan özelleştirmede karşılaşılan sorunlar, basan şartlan ve çözüm önerileri araştırılmış ve bu konudaki teklifler ortaya konulmuştur. Özelleştirme de başarıya ulaşmak için yapılabilecek önerileri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle özelleştirmenin amacının iyi tesbit edilme si gerekir. Amaç gelir temini değil ekonomide etkinliği sağlamak, verimliliği artırmak olmalıdır.Kamuoyu desteği sağlanmalıdır. Bu desteği sağlamak ve halkın güvenini kazanmak için açıklık ve şeffaflık ilkesine riayet edilmelidir. Özelleştirilecek kuruluşlarda çalışanların istihdam sorunu çözümlenmelidir. Özelleştirme sonrası tekeleşmeyi önlemek, rekabetçi piyasa ortamını sağlamak için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Mülkiyetin yaygınlaşması hedeflenmelidir. Son olarak özelleştirme programını hazırlarken ve uygularken tutarlı ve kararlı davranılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Privatization In Turkey, Its Problems and Recommended Solutions ABSTRACT Privatization, in last twenty yeans, has taken its place on the world and Turkey's agenda and it is one of the most controvertial subject, That's why this thesis has tried to study Turkey's privatization efforts, problems and solutions which have been taken place for the last ten years. In the first chapter, privatization as a concept is focused on and ite goals and methods are examined. In the second chapter, important implementati on of privatization in the world will be examined, in the third chapter pri vatization in Turkey wil be examined. Forth and last chapter will examine the problems with privatization and its implication which are the main theme of the thesis and results will be put forward To implement successful privatization program followings will be re commended. Especially the aim of privatization should be well defined. The main goal should not to generate income but to increase efTectivenes of economic efficrency and flexibility. Public support should be establis hed. To gain public support, government policies shoul be open and pub lic be well informed. After privatization, unemployment problems should be solved.Monopolization, competition, and anti-trust laws should be pre pared and implemented properly. The aim of privatization has to be to increas public share from national wealth. The policies have to be imple mented decisively and properly.