İskemik inme hastalarında nadir nedenler; Ankara Tıp deneyimi
Rare causes of ischemic stroke; The experience of Ankara University, Faculty of Medicine
- Tez No: 513397
 - Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOGAY IŞIKAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İskemik inme genç popülasyonda ileri yaşa göre daha az görülmekle birlikte hasta ve hastaların aileleri ve toplumun üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Bu çalışmada, inme veri tabanımızda kayıtlı 50 yaş altındaki iskemik inme hastaları, daha yaşlı hastalar ile risk faktörleri ve etiyolojik sınıflama açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca, genç popülasyondaki nadir nedenler vurgulanarak iskemik inme etiyolojisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ocak 2011 ve kasım 2014 tarihleri arasında akut iskemik inme nedeni ile hastanemize başvurmuş ve inme veri tabanımızda kayıtlı 619 hastanın dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar genç iskemik inme (50 yaş altında iskemik inme geçiren hastalar) ve ≥50 yaş olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların tüm kayıtlı demografik, klinik ve paraklinik verileri incelenmiştir. Bulgular: Hastaların 58'i (%9.4) 50 yaş altında ve 561'i (%90.6) ≥50 yaş idi. Hipertansiyon, diabetes mellitus, atriyal fibrilasyon ve koroner arter hastalığı, vasküler risk faktörleri olarak ≥ 50 yaş grupta anlamlı olarak daha fazla saptandı (p˂0.05). PFO bir risk faktörü olarak genç popülasyonda daha sık saptandı. İnme etiyolojisi açısından her iki yaş grubunda kardiyoembolik nedenler en sık bulundu, ancak nadir nedenler etiyolojik alt grubu genç yaş popülasyonunda daha sık bulundu. Sonuç: Bizim çalışmamızda 50 yaş altında nadir nedenlere bağlı inmeler daha yaşlı gruba göre farklı bulunmuştur. Ancak her iki grupta da en sık görülen nadir inme nedeni hiperviskozite yapan durumlardır. Gençlerde iskemik inmenin nadir nedenlerinin görece yüksek sıklığı, etiyoloji araştırma ve tedavi stratejilerinde dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Despite the lower frequency in the young than the older population, ischemic stroke has a significant impact on the patients and their families, and the society. In this study, ischemic stroke patients under the age of 50 years registered in our stroke database were compared with elderly patients in terms of risk factors and etiologic classification. Furthermore, ischemic stroke etiology with emphasis on uncommon causes in the young population was evaluated. Materials and Methods: In this study, we retrospectively reviewed the data of 619 patients who were admitted because of acute ischemic stroke in our hospital between January 2011 and november 2014. The patients were divided into young ischemic stroke (patients under the age of 50 with ischemic stroke) and ≥50 years of age groups. All registered demographic, clinical and paraclinical data of the patients were examined. Results: Fifty-eight (9.4%) patients were under 50 years of age and 561 (90.6%) were ≥50 years of age. As vascular risk factors, hypertension, diabetes mellitus, atrial fibrillation, and coronary artery disease were found to be significantly higher in the ≥50 age group (p˂0.05). In terms of stroke etiology, cardioembolic causes were the most common in both age groups, but the etiologic subgroup of uncommon causes was found to be more frequent in the younger population. Conclusion: In our study, the uncommon causes of stroke in patients younger than fifty years of age were found to be different from those in older patients. But the conditions that lead to hyperviscosity were the most common in both groups. The relatively high frequency of uncommon causes of ischemic stroke in the young population should be considered in etiology research and treatment strategies