Girişimciliğin bölgesel kalkınmaya etkisi; TKDK il örnekleri
The impact of entrepreneurship on regional development TKDK province examples
  1. Tez No: 513449
  2. Yazar: SAMET KOÇDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde girişimcilik kavramı ve gelişimi ortaya konmaya çalışılmıştır. Kişilerin çevrelerinde meydana gelen fırsatları değerlendirebilmeleri ve bu fırsatlardan fayda elde edebilmeleri şeklinde basitçe ifade edilebilecek girişimcilik kavramı; günümüz ekonomik dünyasının olmazsa olmazı haline gelmiştir. Girişimcinin istihdama ve ekonomiye ne gibi katkılar sağlayacağı birçok kişi tarafından farklı biçimde dile getirilmiştir. Girişimcilik örneklerine baktığımız zaman girişimciliğin kültürel faktörlerden, ailesel faktörlerden mali çevre gibi farklı parametrelerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Ülkemizde de her dönemin özelliğine göre faklı yapıda girişimcilik örnekleri ortaya çıkmaktadır. Osmanlı Döneminde el zanaatkârlığı ve kişisel beceriler şeklinde biçimlenen girişimciler, Cumhuriyetin kurulmasıyla kişisel becerinin üstüne çıkmıştır. Ülkenin kalkınmasını sağlamak amacıyla ilk zamanlarda devlet eliyle gerçekleştirilen yatırımlar 1960'lı yıllarla birlikte serbest girişimcilere teslim edilmeye ve her geçen yıl yeni girişimciler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ortaya çıkan bu girişimcilerin hemen hepsinin belirli vasıfta olduğu ve benzer özellikler taşıdıkları dikkat çekmektedir. Girişimcilik risk alabilme faktörünü taşıdığından girişimcinin başarılı veya başarısız olma durumuyla karşı karşıya kalmıştır. İkinci bölümde Bölgesel Kalkınma kavramı incelenmeye çalışılarak kalkınmanın nasıl sağlanabileceği üzerinde durulmuştur. Bölgesel kalkınmadaki amaç çeşitli sebeplerle ülkenin diğer bölgeleriyle aynı seviyede gelişimini sağlayamamış yerlerin tespit edilip kalkınmasını sağlamaktır. Bölgesel geri kalmışlığın çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bölgesel kalkınma hamlesinin başlatılabilmesi için öncelikle geri kalmış bölgenin neden geri kaldığı tespit edilmelidir. Ülkemizde de bölgesel kalkınmayı sağlamak amaçlı kalkınma hamleleri başlatılmıştır. Bu hedefle kalkınma ajansları kurulmuştur. Aynı zamanda beşer yıllık kalkınma planları uygulanmıştır. Bizde bölgesel kalkınmanın nasıl sağlanmaya çalışıldığını, kalkınma ajanslarının faaliyetlerini ve beşer yıllık kalkınma planlarını ikinci bölümde incelemeye çalıştık. Üçüncü bölümde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu faaliyetlerini ve bölgemizde yer alan Elazığ, Malatya ve Diyarbakır TKDK yatırımlarını incelemeye çalıştık. TKDK 18 Mayıs 2007 tarihli yasayla kurulmuştur. TKDK kırsalda kalkınmayı sağlamak maksatlı kurumdur. Kırsalda kalkınmanın sağlanmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesi ve kırsalda istihdamın artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca bu bölümde TKDK'nın yatırımları başladıktan sonra TÜİK verileri kullanılarak hayvancılıkta saydığımız iller arasında TKDK'nın ne gibi bir fayda sağlayabildiğini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the concept and development of entrepreneurship were tried to be revealed. The concept of entrepreneurship, which can be expressed simply as the ability of people to appreciate the opportunities that surround them and to benefit from these opportunities; has become a sine qua non of today's economic world. What kind of contribution the entrepreneur will provide for employment and the economy is expressed differently by many people. When we look at entrepreneurship examples, we can say that entrepreneurship is influenced by cultural factors, family factors, financial environment, and other parameters. In our country, examples of entrepreneurship are emerging in a different structure according to the characteristics of each period. In the Ottoman period, entrepreneurs shaped as hand crafts and personal skills rose above personal skills with the establishment of the Republic. In the early 1960s, state-owned investments were first attempted to be delivered to free entrepreneurs and new entrepreneurs were sought every year to ensure the development of the country. It is worth noting that almost all of these emerging entrepreneurs are of a certain skill and possess similar characteristics. Entrepreneurship is faced with the success or failure of the entrepreneur because it carries the risk factor. In the second part, the concept of regional development is tried to be studied and how development can be achieved. The purpose of regional development is to determine and develop the place which has not been able to develop at the same level as the other regions of the country for various reasons. Regional backwardness can have a variety of causes. In order for the regional development movement to be initiated, it must first be determined why the underdeveloped region is backward. In our country, development actions have been initiated to provide regional development. Development agencies have been established with this target. At the same time, five-year development plans were implemented. In the second part, we tried to examine how the regional development is being tried, the activities of the development agencies and the five-year development plans. In the third part, we have tried to examine the activities of the Agriculture and Rural Development Support Agency and the investments of Elazığ, Malatya and Diyarbakır and TKDK in our region. TKDK was established by the law of 18 May 2007. TKDK is an institution that aims to provide development in the countryside. It is aimed to strengthen the country's economy and increase rural employment by ensuring rural development. We also tried to examine what benefits TKDK can provide amongst the animals we consume in animal husbandry by using TÜİK data after the investments of TKDK started in this section.