Sanat ve giysi modası ilişkisi içinde yenilikçilik ve gerçeküstücülük
Surrealism and avangardism in the relation between garment fashion and art
- Tez No: 513448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Modernizmin ışığında XX. yüzyılın gelmesi ile birlikte klasik sanat anlayışının yerini giderek modern sanat anlayışına bırakması her alanda köklü değişikliklerin yaşandığı dönemi beraberinde getirmiştir. Moda kavramı sanatla birlikte anılmaya başlamış, sanat ve moda etkileşimi yoğun olarak gündeme gelmiştir. Tasarımcılar sanat eserlerinden ilham almış ve sanatçılar da tasarımcılar ile ortak çalışmalara imza atmıştır. Bu birliktelikteki modern sanat akımlarından önde gelen ve etkisini en uzun sürdüren Gerçeküstücülük akımı araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the light of modernism with the coming of the XXth century, the concept of classical art gradually gave its place to the modern art, which resulted in the period of radical changes in every field. Fashion design and art concepts started to be mentioned together and their interaction has intensely became the main topic. Designers were inspired by artworks and artists have signed collective works with designers. The surrealist current which has been the leading modern art movements among all and that's effect lasts the longest on this union is the subject of this research.