Bağımsız denetçilerin hileye ilişkin sorumluluklarının finansal tablolardaki rolü ve önemi
The role and importance in the financial tables of the independent auditor's responsibilities about fraud
- Tez No: 513453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geçmişten günümüze gelen muhasebe hileleri günden güne artmış ve gerek ülkemizde gerekse dünya açısından önemli bir yer almıştır. ACFE Raporlarında yer edinilen hile faktörünün önüne geçilememiş günden güne miktar ve tutar olarak artış göstermiş ve günümüzde ise halen bu sayı artmaktadır. Devlet ve özel sektör açısından hile kaynaklı nedenlerden kayıplarda oldukça büyük bir yer edinilmektedir. Devlet için oluşan bu kayıplar vergi kaybı, özel sektör için oluşan bu kayıplarda kazanç kaybıdır. Özellikle Sanayi Devrimi sonucundan ortaya çıkan işletmenin faaliyet alanının genişlemesi, üretim yöntem ve modellerinin gelişmesi, işletmelerin geniş organizasyon yapılarının ortaya çıkması ve yönetimi artık işletme sahipleri değil de bu konuda uzman kişilere yaptırması, denetim mesleğini ön plana çıkartmıştır. İşletme ortaklarının işletme faaliyet alanlarından uzaklaşması sebebiyle de denetim hizmetine ihtiyaç artmıştır. İşletme yönetimi ya da işletme çalışanlarının yaptıkları hileler nedeniyle devlet ve finansal tablo kullanıcıları olumsuz yönde etkilenmekte ve finansal krizler ortaya çıkmaktadır. Özellikle Enron skandalından dolayı oluşan büyük kayıp, ekonomiye ciddi zararlar vermiş ülkelerde bundan ötürü önlem ve tedbirlerini genişletme yoluna gitmişlerdir. Sürekli artan hile kaynaklı kayıpların önüne geçilmesi için, devlet ve işletmeler bu konu hakkında çalışmalar yapmış bağımsız denetim kuruluşları oluşturmuş ve bağımsız denetçilik mesleğini meydana getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present day the accounting fraud has increased day by day and has taken an important place in our country. Fraud factor in ACFE Reports could not be overcome, increased in quantity and amount from day by day and these numbers are still increasing each day. In terms of state and private sector, there is a considerable place in the losses from the causes of fraud. These losses that are formed for the state are loss of tax and for the private sector are loss of profits. In particular, the expansion of the operations of the company associated with the Industrial Revolution, the development of production methods and models, the emergence of large organization structures of enterprises and management done by experts rather than business owners, the auditing profession has become the foreground. The need for audit services has increased as business partners have moved away from business activities. Government and financial statement users are negatively affected and financial crises arise due to the frauds of business management or business employees. Especially the enormous losses caused by the Enron scandal have caused the countries that have suffered serious losses to the economy to expand their precautions accordingly. To avoid the ever-increasing fraud losses, governments and businesses have established independent audit firms that have worked on this issue and have introduced the independent auditing profession.